35 podlaskich gmin dostanie 42 mln zł z UE na opiekę nad seniorami i osobami z niepełnosprawnościami

35 podlaskich gmin dostanie 42 mln zł z UE na opiekę nad seniorami i osobami z niepełnosprawnościami

35 podlaskich gmin dostanie łącznie blisko 42,5 mln zł z UE na organizację opieki nad seniorami i osobami z niepełnosprawnościami na swoich terenach. We wtorek w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku zainaugurowano ten projekt

Decyzje o dofinansowaniu usług odebrali przedstawiciele władz tych gmin oraz ośrodków pomocy społecznej, które wspólnie z samorządem województwa podlaskiego, do końca 2027 r. będą tę opiekę realizować.

Projekt pod nazwą: „Program teleopieki domowej – program wsparcia polityki senioralnej oraz osób z niepełnosprawnościami” przewiduje wsparcie seniorów czy osób z niepełnosprawnościami w ich miejscach zamieszkania. Jego łączna wartość to 44,7 mln zł, z czego blisko 42,5 mln to środki z UE z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. Projekt jest jednym ze strategicznych w tym programie.

Łącznie 370 osób skorzysta z usług sąsiedzkich, 388 z opiekuńczych, 224 z usług specjalistycznych i 90 z usług asystenckich – poinformował urząd marszałkowski.

Dotacje dla gmin są zróżnicowane i wynoszą od kilkuset tysięcy złotych do ponad 4,5 mln zł. Taką największą dotację dostał na 4 lata Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wasilkowie, który będzie organizować różne formy pomocy dla 66 osób. W gronie samorządów z dotacjami ponad 3 mln zł są też Augustów (ponad 3,8 mln zł), Łapy (ponad 3,3 mln zł), Stawiski (blisko 3,7 mln zł)

Aby poprawić jakość życia seniorów i osób z niepełnosprawnościami i codzienne funkcjonowanie tych w ich domach będą wdrażanie usługi opiekuńcze, asystenckie, sąsiedzkie. Będzie też – jak informował wcześniej urząd marszałkowski – teleopieka dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Wszystko ma być dostosowane do indywidualnych potrzeb osób, które z programu skorzystają.

Marszałek województwa podlaskiego dr Artur Kosicki powiedział wręczając samorządom decyzje o przyznaniu dofinansowania, że w kwestiach dotyczących wsparcia seniorów i osób z niepełnosprawnościami w regionie – jak to określił – „jest dużo do zrobienia”, a pomoc samorządów i ośrodków pomocy społecznej jest do tego potrzebna. „Bez was byśmy nie dali sobie rady” – ocenił marszałek.

Członek zarządu województwa podlaskiego Marek Malinowski dodał, że chodzi o opiekę nad potrzebującymi tam, gdzie mieszkają.

Np. Centrum Usług Społecznych w Łapach obejmie opieką 80 osób. Dyrektor tego centrum Katarzyna Żukowska-Koc powiedziała, że niesiona potrzebującym pomoc jest ważna, bo społeczeństwo starzeje się, nie brakuje też osób z niepełnosprawnościami. Dodała, że dzięki pomocy te osoby będą mogły być, żyć i funkcjonować w swoim środowisku, a bez tego wsparcia trafiałyby zapewne do dziennych placówek opieki – dzięki usługom sąsiedzkim, opiekuńczym, ale też np. rehabilitacji czy wsparciu psychologa, będą mogły być w swojej społeczności.

Marszałek Kosicki zapowiedział, że na podobne działania będzie organizowany kolejny konkurs. Dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim Karolina Perkowska dodała, że konkurs z budżetem ok. 30 mln zł będzie ogłoszony na przełomie maja i czerwca. Zapowiedziała, że będą w nim premiowane te podlaskie gminy, które dotąd w konkursie na usługi społeczne nie startowały.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top