40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki
W sobotę (19.10) obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To święto państwowe wprowadzone w 2018 r. obchodzone w rocznicę porwania i początku męczeńskiej śmierci kapelana „Solidarności” ks. Jerzego Popiełuszki
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych o 10:00 w Hajnówce zostanie odsłonięty odrestaurowany krzyż memorialny upamiętniający śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Natomiast w południe w Białymstoku pod pomnikiem ks. Popiełuszki spotkają się przedstawiciele władz, a półtorej godziny później przedstawiciele podlaskiej „Solidarności”.
Ostatnim akcentem rocznicy będzie koncert w hołdzie kapelanowi „Solidarności”. Dariusz Stachura i artyści Polskiej Orkiestry Kameralne Arena wystąpią o 19:00 w kościele pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Jałbrzykowskiego w Białymstoku.
Z kolei w Suwałkach zaplanowano marsz i wieczór wspomnień poświęcony kapłanowi. Uroczystości zorganizowane przez stowarzyszenie im. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Klub Działaczy Opozycji Antykomunistycznej rozpocznie wieczorna msza św. i program artystyczny przygotowany przez młodzież z suwalskich szkół. O 19:00 spod Sanktuarium Bożego Miłosierdzia wyruszy marsz pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”.
Uczestnicy marszu przejdą pod obelisk bł. ks. Jerzego Popiełuszki, przy Konkatedrze św. Aleksandra w Suwałkach, gdzie złożą kwiaty i wspólnie wysłuchają ostatniego kazania księdza Popiełuszki.
Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych obchodzony jest w rocznicę uprowadzenia ks. Jerzego Popiełuszki. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały – jako duszpasterz ludzi pracy upominał się o godność i prawa człowieka, a po ogłoszeniu przez władze PRL stanu wojennego odprawiał msze święte za Ojczyznę. Po tym stał się celem szykan i prowokacji ze strony władz PRL, a 19 października 1984 r., po mszy św. w Bydgoszczy został uprowadzony przez funkcjonariuszy SB, torturowany przez oprawców, a potem zamordowany.
W 2010 r. Kościół katolicki ogłosił ks. Jerzego Popiełuszkę błogosławionym, jako męczennika za wiarę. Pozostaje on symbolem oporu wobec zbrodniczego systemu komunistycznego.
W sobotę (19.10) mija 40 lat od męczeńskiej śmierci błogosławionego.