41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

W tym roku mija 41. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski. Skutkował internowaniem ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych.

W hołdzie walczącym o wolną Polskę wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski oraz wicewojewoda Bogusława Szczerbińska złożyli kwiaty w miejscach związanych z wydarzeniami sprzed ponad 40 lat oraz wzięli udział w koncercie „Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą!”.

 

Stan wojenny został wprowadzony w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (PRL) na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim

 

Przyczyną było malejące poparcie dla polityki władz państwa polskiego i rosnąca zależność od Związku Radzieckiego. Mając świadomość ogromnego poparcia społecznego dla „Solidarności” i związanego z tym zagrożenia dla swojej pozycji, komuniści postanowili użyć siły i rozprawić się z opozycją. „Solidarność” została zepchnięta do podziemia, a jej przywódcy aresztowani. Władza nie miała skrupułów, by strzelać do ludzi stawiających opór.

– Dziś chcemy oddać cześć wszystkim osobom, które aktywnie przeciwstawiły się temu, aby Polska w dalszym ciągu była krajem zniewolonym, żeby była pod rygorami komunizmu uciemiężona. Pamiętajmy o tych, którzy ponieśli w czasie stanu wojennego różnego rodzaju ofiary i o tych, którzy wyzwolenia nie doczekali – mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Wraz z wicewojewodą Bogusławą Szczerbińską oraz przewodniczącym białostockiego Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych Krzysztofem Nowakowskim złożyli kwiaty pod pomnikami: „Solidarności” przy kościele pw. św. Kazimierza i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – męczennika i ofiary komunizmu oraz pod tablicą memoratywną przy ul. Suraskiej, znajdującą się na budynku Podlaskiego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”.

Hołd ofiarom reżimu komunistycznego oddali także: dyrektor gabinetu marszałka województwa podlaskiego Robert Jabłoński, członkowie NSZZ „Solidarność” z przewodniczącym Józefem Mozolewskim oraz przedstawiciele białostockiego Oddziału IPN z dyrektorem Karolem Nawrockim na czele.

„Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą!”

Pod tym hasłem w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego odbył się koncert słowno-muzyczny, którego organizatorami była Solidarność, IPN oraz Szkoła Podstawowa nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kornela Makuszyńskiego w Białymstoku.

Na scenie wystąpili zarówno uczniowie, jak i nauczyciele szkoły. Była to żywa lekcja historii, której celem było przybliżenie młodemu pokoleniu tragizmu tamtych czasów, jak również uzmysłowienie ich wpływu na ówczesne życie przeciętnego człowieka. Koncertu wysłuchali uczniowie podlaskich szkół oraz działacze opozycji antykomunistycznej.

„Stan wojenny 1981–1983″

Zachęcamy do obejrzenia wystawy, którą Instytut Pamięci Narodowej prezentuje przed budynkiem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego „Stan wojenny 1981–1983″, której autorami są IPN Oddział w Katowicach i Śląskie Centrum Wolności. Wystawa przy pomocy krótkich, syntetycznych tekstów, archiwalnych fotografii i wybranych dokumentów, przybliża okoliczności ogłoszenia stanu wojennego, opisuje represje wprowadzone na mocy nadzwyczajnego ustawodawstwa, informuje o ofiarach pacyfikacji i brutalności milicji oraz ZOMO, a także o instytucjach i formacjach, na których ciąży zarzut złamania obowiązującego prawa i które były znane z brutalnych represji. Na wystawie nie zabrakło również informacji o oporze polskiego społeczeństwa i wsparciu płynącym dla Polaków zza granicy.

 

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top