5 grudnia startuje Międzynarodowa Szkoła Grzybów w Politechnice Białostockiej

5 grudnia startuje Międzynarodowa Szkoła Grzybów w Politechnice Białostockiej

Od poniedziałku, 5 grudnia, Instytut Nauk Leśnych na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej gości ośmiu doktorantów oraz dwóch naukowców z ośrodków akademickich z Portugalii, Włoch, Tunezji, Serbii oraz Nigerii.

W Centrum Naukowo-Badawczym w Hajnówce, pod okiem specjalistów z Instytutu Nauk Leśnych chcą oni poszerzać swoją wiedzę na temat grzybów, także tych występujących w Puszczy Białowieskiej.

Zajęcia Międzynarodowej Szkoły Letniej Grzybów 2022 (International Mushroom Summer School 2022) potrwają do 9 grudnia 2022 roku. W tym czasie zaplanowano wykłady i warsztaty, które przybliżą doktorantom bogactwo gatunków grzybów oraz unikalność ich występowania. Pod kierunkiem naszych pracowników w laboratoriach Centrum Naukowo-Badawczego INL w Hajnówce młodzi mykolodzy nauczą się prawidłowego pozyskiwania oraz identyfikacji taksonomicznej materiału grzybowego do badań naukowych. W środę, 7 grudnia, zaplanowano także praktyczne zajęcia terenowe w Puszczy Białowieskiej.

Międzynarodowa Szkoła Letnia jest szczególną okazją służącą również integracji środowiska mykologów. Przedsięwzięcie łączy naukowców, którzy zawodowo zajmują się grzybami, co często prowadzi do wspólnych projektów badawczych oraz aplikowania o projekty. W grudniu, podczas drugiej edycji IMSS, gościmy prof. Lillian Barros z portugalskiego InstitutoPolitécnico de Bragança, badaczkę z TOP 1% najczęściej cytowanych badaczy w Europie (1% top cited researcher, hindex ponad 90).

Jednym z działań Międzynarodowej Szkoły Letniej Grzybów w Centrum Naukowo-Badawczym w Hajnówce będzie zaprezentowanie tego, jak funkcjonuje Fungi Extract Bank – unikalny zbiór ekstraktów grzybów tworzony w Politechnice Białostockiej.

Ci młodzi ludzie przyjeżdżają od nas, by nauczyć się prawidłowego pozyskiwania materiału grzybowego, jego identyfikacji oraz umiejętności prawidłowej pracy w laboratorium mikroskopowym. Tej wiedzy potrzebują do realizacji własnych badań, na przykład związanych z tematem pracy doktorskiej. Ale ich pobyt w Instytucie Nauk Leśnych wykorzystujemy także do promocji naszych działań, związanych z badaniami grzybów występujących w Puszczy Białowieskiej. Wspólnie przekonujemy się, jak wiele jeszcze mamy do zrobienia w materii rozpoznawania gatunków grzybów oraz przebadania ich właściwości, w tym leczniczych mówi dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Warto przypomnieć, że naukowcy z Politechniki Białostockiej odkryli we współpracy ze specjalistami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, że ekstrakt z korzeniowca sosnowego (Heterobasidion annosum) może być aktywnym składnikiem leku przeciwnowotworowego. Ich praca została opatentowana przez Urząd Patentowy RP pod nazwą „Ekstrakt z grzyba poliporoidalnego, kompozycja zawierająca taki ekstrakt oraz jego zastosowanie”.

International Mushroom Summer School 2022 odbywa się w ramach projektu PROM, finansowanego z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Pierwsza edycja szkoły zorganizowana była w czerwcu 2022 roku. Do Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej przyjechało wtedy 20 przedstawicieli uczelni z 14 krajów (USA, Nigeria, Republika Beninu, Gruzja, Serbia, Ukraina, Armenia, Kosowo, Macedonia, Turcja, Estonia, Czechy, Szwecja, Włochy,).

IMSS 2022 to przedsięwzięcie realizowane przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku, w szczególności z Nadleśnictwami: Hajnówka, Białowieża i Browsk oraz Białowieskim Parkiem Narodowym.Koordynatorem przedsięwzięcia jest dr Ewa Zapora. W skład zespołu organizacyjnego wchodzą: Marek Wołkowycki, dr Eugene Yurchanka, dr Marcin Stocki, mgr inż. Urszula Waszczuk, mgr inż. Sylwia Lewsza, inż. Konrad Wilamowski.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top