Białystok. Nie będzie ulicy, ale skwer noszący imię Wolnej Białorusi
W Białymstoku nie będzie ulicy, ale skwer noszący imię Wolnej Białorusi – zdecydowali w poniedziałek (29.05) miejscy radni
Ich decyzja ma związek z wyrokiem sądu administracyjnego, który stwierdził nieważność uchwały podjętej we wrześniu ub. roku o zmianie nazwy części ulicy Elektrycznej na Wolnej Białorusi.
Z inicjatywy prezydenta Białegostoku Rada Miasta podjęła wtedy uchwałę, by części ulicy Elektrycznej nadać nazwę Wolnej Białorusi. To część ulicy, gdzie oprócz bloków i instytucji, mieści się też konsulat Generalny Białorusi. Uchwały została podjęta niejednogłośnie. Chodziło przede wszystkim o to, że nazwa Elektryczna ma charakter historyczny, bo można ją znaleźć na mapach miasta z 1935 r.
Po przyjęciu tej uchwały, ponad 60 mieszkańców bloków przy tej ulicy podpisało się pod protestem do władz, a jedna z mieszkanek skierowała skargę do sądu administracyjnego. Zakwestionowała tryb podjęcia tej uchwały, chciała jej unieważnienia.
W marcu WSA skargę na uchwałę radnych rozpoznał i uwzględnił; nieprawomocnie stwierdził nieważność tej uchwały. Sąd uznał, że skarżąca – jako mieszkanka tej ulicy – miała interes prawny, czyli mogła wnieść skargę w tym trybie. A jej naruszony interes prawny polegał na tym, że dokonano zmiany jej adresu zamieszkania, a to zmusiło ją do zmian w dokumentach, ewidencjach i rejestrach (choć to miasto miało pokryć koszty, co wynikało z uchwały).
WSA uznał, że przy podejmowaniu tej uchwały doszło do istotnego naruszenia prawa. Wskazał przede wszystkim na braki w treści uzasadnienia tej uchwały.
Prezydent miasta zdecydował, że nieprawomocnego wyroku WSA nie będzie skarżył do NSA.
W poniedziałek na sesji radni zajmowali się nowym projektem, tym razem o nadaniu nazwy Wolnej Białorusi skwerowi; z wyrysów geodezyjnych załączonych do projektu uchwały wynika, że będzie to pas wzdłuż działki, na której jest konsulat Białorusi. Dyskusji radnych nie było, w głosowaniu wszyscy opowiedzieli się za tym projektem.
„Nadanie nazwy Skwer Wolnej Białorusi będzie gestem solidarności z narodem białoruskim w walce o wolność, co jest niezwykle ważne w aktualnej sytuacji” – podkreślono w uzasadnieniu uchwały.
„To znak wsparcia ogólnopolskich inicjatyw fundacji i stowarzyszeń działających na terenie kraju, których celem jest obrona praw społeczeństwa na Białorusi jak i Białorusinów mieszkających w Polsce. Wybór lokalizacji jest symboliczny, gdyż w pobliżu znajduje się konsulat Generalny Białorusi” – zaznaczyli radni.
Jak mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki prezentując projekt, proponowane rozwiązanie było konsultowane z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i uzyskało pozytywną opinię.
Uchwała nie ma wpływu na numerację budynków przy ulicy Elektrycznej i nie wywoła żadnych kosztów dla mieszkańców
Nastąpi jedynie zmiana adresu konsulatu. W tym miejscu odbywają się cykliczne akcje m.in. poparcia osób represjonowanych na Białorusi. Od sierpnia 2020 r. było tam ponad sto takich akcji. (PAP)