Akt oskarżenia ws. oszustw metodą na policjanta – seniorzy stracili ponad 280 tys. zł

Akt oskarżenia ws. oszustw metodą na policjanta – seniorzy stracili ponad 280 tys. zł

O udział w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw metodą na policjanta, oskarżyła białostocka prokuratura okręgowa mężczyznę, który do oszukanych osób przychodził po pieniądze

Według zarzutów w jego ręce trafiło od pokrzywdzonych ponad 280 tys. zł.

Akt oskarżenia, który obejmuje dziesięć przestępstw dokonanych w sierpniu i wrześniu 2022 roku, został skierowany do Sądu Okręgowego w Białymstoku – poinformowała prokuratura.

Grupa działała metodą „na policjanta”. „Proceder sprowadzał się do wykorzystywania zaufania osób starszych, do których dzwonili wyznaczeni członkowie grupy, podszywając się pod policjantów, czasami także pod prokuratorów, nakłaniając pokrzywdzonych do przekazywania pieniędzy i innych kosztowności” – podała prokuratura w komunikacie.

Oszuści namawiali też do zaciągania kredytów i przekazywania tych pieniędzy. Tłumaczyli seniorom, że prowadzą działania (śledztwa) przeciwko nieuczciwym listonoszom czy pracownikom banków.

Oskarżony w tej sprawie mężczyzna został zatrzymany na Lubelszczyźnie, od tego czasu jest aresztowany. W procederze pełnił on rolę tzw. odbieraka, czyli był ostatnim ogniwem działania oszustów.

Według ustaleń prokuratury odbierał on pieniądze i kosztowności, potem przekazywał je innym członkom grupy, potrącając swoje wynagrodzenie za wykonanie takiego zadania. Miał od sześciu osób pokrzywdzonych – w trzech miastach w różnych częściach Polski – wziąć kwotę (w złotych i euro) przekraczającą 280 tys. zł. W trzech kolejnych przypadkach próby były nieudane, bo seniorzy zorientowali się, że to oszustwo.

Przestępcy korzystali z zagranicznych numerów telefonicznych oraz kart SIM rejestrowanych w Polsce, ale na inne osoby.

„Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, pod nadzorem prokuratora Prokuratury Okręgowej w Białymstoku i przy ścisłej współpracy z zatrudnionymi w tej prokuraturze analitykami kryminalnymi, nadal prowadzą czynności mające na celu ustalenie wszystkich sprawców ujawnionych przestępstw” – dodała prokuratura.(PAP)

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top