Atak i zajęcie tłoczni gazu w okolicy Zambrowa 

Atak i zajęcie tłoczni gazu w okolicy Zambrowa 

Atak i zajęcie tłoczni gazu – akcja odbijania zakładników przez policyjnych kontrterrorystów 

Na szczęście to tylko wspólne ćwiczenia wojska i podlaskich policjantów. 

Scenariusz zakładał atak uzbrojonych napastników na infrastrukturę tłoczni gazu. Napastnicy przejęli cały teren obiektu i wzięli zakładników. Niektórym pracownikom obiektu udało się uciec. Do działania wkraczają policyjni negocjatorzy i podlascy kontrterroryści. Dochodzi do szturmu.

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie skuteczności procedur związanych z sytuacją kryzysową. Policjanci doskonalili współdziałanie z innymi służbami oraz taktykę działania funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Białymstoku i negocjatorów.

Do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wpłynęła informacja o zamaskowanych mężczyznach, którzy wkroczyli na teren tłoczni gazu w powiecie zambrowskim, gdzie zabarykadowali się z zakładnikami. Napastnicy mieli broń. Jako pierwsi na miejsce przyjechali policjanci z Zambrowa. Po chwili na terenie wokół obiektu pojawili się również żołnierze z Wojskowego Zgrupowania Zadaniowego. Następnie do działania wkroczyli policyjni negocjatorzy i funkcjonariusze Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Białymstoku. Po kilku godzinach negocjacji doszło do szturmu policyjnych sił specjalnych, w wyniku którego napastnicy zostali zatrzymani.

Przeprowadzanie w realnych warunkach takich ćwiczeń, na terenie tłoczni gazu, omówienie procedur, wypracowanie wspólnego działania policji i wojska,  duże znaczenie dla przygotowania funkcjonariuszy do działań w sytuacji wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Ćwiczenia na terenie tłoczni gazu w powiecie zambrowskim to tylko jeden z kilku zakładanych scenariuszy wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Policjanci ćwiczyli także eliminowanie zagrożenia w przypadku ataku uzbrojonych napastników na stację elektro-energetyczną w powiecie białostockim i w przypadku rozszczelnienia cysterny kolejowej przewożącej chlor w powiecie sokólskim.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top