Bezpieczne ferie w województwie podlaskim

Bezpieczne ferie w województwie podlaskim

Rozpoczynają się ferie zimowe w Podlaskiem – służby będą sprawdzać, czy wypoczynek jest bezpieczny

197127 podlaskich uczniów rozpoczyna właśnie ferie zimowe. Wszystkie służby i instytucje odpowiadające za nasze bezpieczeństwo rozpoczęły już związane z feriami działania.

Wojewoda Jacek Brzozowski podczas konferencji prasowej poświęconej tym działaniom zaznaczył, że tuż przed konferencją odbyło się spotkanie przedstawicieli służb, poświęcone głównie bezpiecznemu wypoczynkowi najmłodszych.

– Z punktu widzenia MSWiA, a co za tym idzie – naszego urzędu, zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ferii to rzecz priorytetowa – dodał wojewoda.

Przedstawiciel Podlaskiego Kuratorium Oświaty Andrzej Korolczuk mówił o kontrolach, które Kuratorium przeprowadza, nierzadko wspólnie z policją i Sanepidem, w miejscach, gdzie organizowany jest wypoczynek feryjny. Do piątku zgłosiło się w naszym województwie 250 instytucji, 230 z nich zostało już zweryfikowanych i trafiło do zbiorczej bazy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na terenie województwa wypoczynek organizowany jest w 179 miejscach.

– Apeluję do rodziców, aby sprawdzali, czy podmiot, który ma się zająć ich dziećmi, został zarejestrowany – mówił wizytator. – To gwarancja bezpieczeństwa.

Tomasz Krupa z Komendy Wojewódzkiej Policji wspomniał, że poza kontrolami w ośrodkach, służby myśleć będą o tych dzieciach, które pozostaną w domach.

– Będziemy sprawdzać, jak spędzają czas wolny. Mam tu na myśli choćby kontrole zamarzniętych zbiorników wodnych. Ponadto, w ostatnich latach coraz częściej pojawiają się przypadki, kiedy dzieci na sankach ciągnięte są za samochodem. Chciałbym zaznaczyć, że kierowca w tej sytuacji popełnia wykroczenie. Co jeszcze istotniejsze, w przeszłości często dochodziło do bardzo niebezpiecznych wywrotek, po których dzieci trafiały do szpitali.

Policja przygotowała też szczegółowe informacje dotyczące zgłaszania autokarów kolonijnych. Można je znaleźć na stronach internetowych wszystkich komend powiatowych.
O obowiązku kontroli przeciwpożarowej, ciążącym na każdym organizatorze, mówił z kolei st. bryg. Grzegorz Lisowski, p.o. podlaskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

– Straż organizuje też corocznie feryjne zajęcia edukacyjne w naszych placówkach. Zachęcam wszystkich organizatorów do kontaktu z nami. W zeszłym roku w naszych zajęciach wzięło udział niemal 16 tysięcy dzieci.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna sprawdza stan sanitarno-techniczny obiektów, żywność serwowaną uczestnikom ferii, a poza tym – podobnie jak Straż Pożarna – prowadzi zajęcia profilaktyczne.

– W ramach zajęć Zimowej Szkoły Bezpieczeństwa opowiadać będziemy o zdrowym żywieniu, a także profilaktyce chorób zakaźnych – poinformowała Edyta Romanowska-Konopko z Sanepidu.

Inspekcja Transportu Drogowego to oczywiście przede wszystkim wzmożone kontrole autokarów. Sprawdzany jest stan techniczny, a także czas pracy
i oczywiście trzeźwość kierowcy.

– Prosimy rodziców, aby wyjazdy takie zgłaszali do nas bądź do policji z co najmniej dwudniowym wyprzedzeniem – zaapelował Tomasz Wyszkowski, Podlaski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego. – To daje gwarancje, że skontrolowany zostanie każdy pojazd.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top