Białostocki piknik z autobusami elektrycznymi

Białostocki piknik z autobusami elektrycznymi

W niedzielę (3 września) mieszkańcy Białegostoku tłumnie przybyli na Rynek Kościuszki, na prezentację 20 nowych autobusów elektrycznych zakupionych przez Miasto

Była to też okazja do wspólnej zabawy dla całych rodzin. Na koniec pikniku można było przejechać się po mieście nowym „elektrykiem”.

4 września na ulice Białegostoku wyjechały nowe, elektryczne autobusy, które wczoraj były prezentowane podczas pikniku na Rynku Kościuszki. Są to 12-metrowe autobusy Yutong E12  dostarczone przez firmę Busnex Poland. Zakończony został odbiór dwudziestu pojazdów i stacji ładowania, wiec autobusy mogą już wyjechać na ulice i służyć mieszkańcom.

– Myślę, że docenicie Państwo komfort jazdy takimi autobusami. Elektrobusy są niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz o ograniczonej mobilności. Zostały wyposażone w automatyczną klimatyzację, monitoring z kamerami o 360-stopniowym widoku oraz system wczesnego ostrzegania kierowcy o zagrożeniach na drodze. Dzięki bezkobaltowym bateriom na jednym ładowaniu pokonują nawet 350-400 kilometrów. Baterie mają 10 lat gwarancji. Można powiedzieć, że właśnie zaczynamy erę zeroemisyjnego transportu publicznego w naszym mieście – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski..

Autobusy elektryczne zostały zakupione przez Białystok w ramach projektu, obejmującego utworzenie intermodalnego węzła komunikacyjnego oraz infrastruktury dla transportu publicznego, którego całkowita wartość wynosi prawie 195 mln zł. Samorząd pozyskał na ten cel dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w wysokości ponad 135 mln zł.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top