Białostockie uczelnie dysponują miejscami w akademikach; ceny wahają się od 390 zł do 1,3 tys. zł

Białostockie uczelnie dysponują miejscami w akademikach; ceny wahają się od 390 zł do 1,3 tys. zł

Trzy największe uczelnie w Białymstoku dysponują łącznie blisko 1,9 tys. miejsc w akademikach na rok akademicki 2024/2025

Ceny za miejsce wahają się od 390 zł w pokojach dwuosobowych nawet do 1,3 tys. zł – w jednoosobowym.

Najwięcej miejsc jest na Politechnice Białostockiej – 1120, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku dysponuje 556 miejscami, natomiast Uniwersytet w Białymstoku – 210.

W ofercie Politechniki Białostockiej (PB) jest pięć domów studenta, które znajdują się na kampusie uczelni. W ostatnich latach – jak poinformowała PAP politechnika – kilka z nich przeszło modernizację, a w kolejnym modernizacja zakończy się w przyszłym roku. „We wszystkich akademikach po modernizacji dysponujemy segmentami dla osób ze specjalnymi potrzebami z dostosowaną łazienką. Budynki wyposażone są w windy oraz podjazdy” – podał kierownik Osiedla Akademickiego PB Wojciech Śliwko.

Pokoje są dwu- i jednoosobowe, a ceny w zależności od pokoju i jego standardu wahają się od 390 do 990 zł za miesiąc, ceny nie zmieniły się od ubiegłego roku. Pokoje są wyposażone w standardowe meble, mają dostęp do wi-fi do dyspozycją są ogólnodostępne kuchnie, pralnia, suszarnia oraz pomieszczenia do przechowywania rowerów i bezpłatnego parkingu.

Politechnika od kilku lat organizuje akcję „Akademiki za dobre wyniki”, dzięki której 20 nowych studentów, którzy mieli bardzo dobre wyniki maturalne, mają szansę zamieszkać w akademiki bez ponoszenia kosztów. Uczelnia zaprasza też na Dni Otwarte Osiedla Akademickiego, które odbędą się od 17 do 23 lipca i będzie można zwiedzić akademiki.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku w dwóch domach studenta, które znajdują się w pobliżu uczelni, dysponuje 392 pokojami jedno- i dwuosobowymi. Cena za jedno miejsce w pokoju dwuosobowym to 450zł lub 500 zł, natomiast ceny za pokój jednoosobowy kształtują się od 680 zł do 1300zł. Jak podała PAP uczelnia, ceny uzależnione są od metrażu, wyposażenia pokoju, czy pokój jest z łazienką.

UMB zwraca uwagę, że od kilku lat wzrasta zainteresowanie pokojami jednoosobowymi.

„Znaczna większość studentów składa wnioski wyłącznie o pokój jednoosobowy i jeżeli nie ma dostępnych +jedynek+, rezygnują z ubiegania się o miejsce w akademiku. Osoby, które chcą mieszkać w pokojach dwuosobowych raczej nie mają problemu z przyznaniem miejsca” – podał PAP uniwersytet.

Natomiast Uniwersytet w Białymstoku oferuje studentom i doktorantom pokoje w akademiku znajdującym się przy ul. Pogodnej, jest w nim dostępnych 210 miejsc. Dodatkowych blisko 90 miejsc przeznaczonych jest na potrzeby działu współpracy międzynarodowej, z których korzystają m.in. studenci z programu Erasmus+.

W akademiku są tylko pokoje dwuosobowe, a cena za miesiąc to 500 zł. Jak podała uczelnia, pokoje wyposażone są w podstawowe meble, są też chłodziarki, a w budynku znajduje się m.in. pokój do cichej nauki, sala telewizyjna, ogólnodostępne kuchnie, pralnia, suszarnie. Przy akademiku jest parking.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top