Białystok. 19 osób stanie przed sądem pod zarzutem wyłudzenia 21 mln zł VAT

Białystok. 19 osób stanie przed sądem pod zarzutem wyłudzenia 21 mln zł VAT

Dziewiętnaście osób oskarżyła podlaska delegatura Prokuratury Krajowej o udział w procederze wyłudzania podatku VAT w oparciu o mechanizm tzw. karuzeli podatkowej

Straty budżetu państwa zostały oszacowane na ponad 21 mln zł.

Sprawę prowadził Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, we współpracy z miejscowym CBŚP. Akt oskarżenia został skierowany do białostockiego sądu okręgowego – podała we wtorek Prokuratura Krajowa.

Śledczy zarzucili oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, tzw. pranie pieniędzy oraz popełnienie przestępstw karno-skarbowych. Przy takich zarzutach grozi do 15 lat więzienia.

Jak podała w komunikacie Prokuratura Krajowa, z ustaleń śledztwa wynika, że ta zorganizowana grupa przestępcza działała w latach 2011-2013 nie tylko na terenie całego kraju, ale też za granicą, głównie na Litwie.

„Przedmiotem jej działalności było popełnianie przestępstw skarbowych, przy wykorzystaniu – kontrolowanych przez grupę – podmiotów gospodarczych, co skutkowało doprowadzeniem Skarbu Państwa do nienależnego zwrotu oraz uszczuplenia podatku VAT o wielkiej wartości” – poinformowała prokuratura.

Łączna wartość wyłudzonego przez grupę podatku VAT przekracza 21 mln zł.

Według prokuratury, przestępstwa były oparte o pozorowany obrót krajowy i wewnątrzwspólnotowy towarami, głównie ciągnikami siodłowymi i naczepami do nich, według mechanizmu tzw. karuzeli podatkowej.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top