Białystok. 20 grudnia na Rynku Kościuszki będzie można wymienić sztuczną choinkę na żywą

Białystok. 20 grudnia na Rynku Kościuszki będzie można wymienić sztuczną choinkę na żywą

AKCJA CHOINKA

We wtorek (20 grudnia) na Rynku Kościuszki w Białymstoku będzie można wymienić sztuczną choinkę na żywą. Będzie to już czwarta odsłona ekologicznej akcji edukacyjnej, zachęcającej do wyboru naturalnych, pachnących drzewek.

Białostoczanie, którzy mają na zbyciu sztuczne choinki, będą mogli je przynieść na Rynek Kościuszki i otrzymać w zamian drzewko w doniczce. „Akcja Choinka” rozpocznie się we wtorek o godz. 12.00 i potrwa do wyczerpania przygotowanej puli. Liczy się kolejność zgłoszeń, wymiana jest bezpłatna. Oddane przez białostoczan sztuczne choinki zostaną rozebrane na części. Elementy nadające się do recyklingu będą ponownie wykorzystane.

– Od kilku lat akcja wymiany choinek sztucznych na żywe cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. Przed nami czwarta edycja tej inicjatywy. Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

– W najbliższy wtorek na Rynku Kościuszki, w okolicy sceny i jarmarku świątecznego, na mieszkańców będzie czekało 100 choinek w doniczkach: jodeł kaukaskich i świerków. Akcję rozpoczniemy w samo południe – powiedział zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.

Do rozdania będzie 40 świerków zwykłych, 30 świerków srebrnych i 30 jodeł kaukaskich

Jodła kaukaska nie gubi igieł i bardzo dobrze nadaje się na przesadzenie do przydomowego ogródka – aż 90% drzewek przyjmuje się na zewnątrz. Świerk to gatunek poszukiwany przez mieszkańców, jest gęsty i bardzo ładnie wygląda w mieszkaniu, jednak przyjmuje się nieco gorzej po przesadzeniu.

Naturalne drzewka nie są produkowane z użyciem chemikaliów. Gdy rosną, produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla, służą zwierzętom. Szybko ulegają rozkładowi. I przede wszystkim pięknie pachną, co podkreśla atmosferę świąt. Z kolei produkcja sztucznych choinek powoduje zanieczyszczenie powietrza. Poza tym takie tworzywo rozkłada się potem przez 500 lat. Z tego powodu warto z okazji świąt ozdobić dom żywym drzewkiem.

Mając w domu żywą choinkę, trzeba o nią dbać – podlewać, postawić blisko okna, z dala od grzejnika. Wiosną można ją przesadzić do ogródka, posadzić na działce. Jeśli nie ma takiej możliwości, po świętach można ją oddać na kompost.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top