Białystok. 250 budek lęgowych dla ptaków trafiło do mieszkańców miasta

Białystok. 250 budek lęgowych dla ptaków trafiło do mieszkańców miasta

Władze Białegostoku rozdały mieszkańcom 250 budek dla ptaków

250 budek lęgowych dla ptaków, do zawieszenia w ogródkach, na swoich posesjach, rozdały w niedzielę (12.02) mieszkańcom Białegostoku władze miasta.

Akcja, którą przeprowadzono po raz drugi, ma służyć ochronie przyrody. Cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców.

 

Wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki mówił na rozpoczęciu akcji, że budki są dla wszystkich tych, którzy chcą, aby na ich posesjach mieszkały ptaki, bo to ważne dla ekosystemu, a miastu zależy na dbaniu o środowisko, dlatego realizuje takie akcje.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski informował wcześniej na konferencji prasowej zapowiadającej akcję, że miasto kupiło 360 takich budek. 250 trafiło do mieszkańców, kolejnych 50 może być jeszcze rozdanych jeśli chętni zgłoszą się do magistratu, a 60 będzie rozwieszonych przy szkołach i przedszkolach w mieście.

„Myślę, że jest to bardzo pożyteczna akcja, bo ptaki regulują ilość owadów w mieście, są przyjaciółmi człowieka” – mówił wtedy na prezydent miasta.

Budki są przeznaczone dla najmniejszych ptaków dziuplaków. W budkach rozdanych przed rokiem zamieszkały głównie sikory bogatki, modraszki, wróble. Jędrzej Grygoruk z departamentu ochrony środowiska Urzędu Miasta Białegostoku wyjaśniał, że w mieście jest dużo ptaków tych gatunków jak również kowalików, mazurków, pleszek. Podkreślał, że wieszanie budek to pomaganie przyrodzie.

Przed rokiem w ramach akcji rozdano 328 budek lęgowych, ptaki zasiedliły ok. 45 proc. z nich. Miasto zebrało od mieszkańców dane gdzie konkretnie znajdują się budki. Dane są monitorowane, tak będzie również i teraz. Jędrzej Grygoruk zachęca mieszkańców, którzy już wcześniej brali budki, aby właśnie teraz, w lutym, przed wiosną, wyczyścić je.

Mieszkańcy przysyłają do magistratu filmiki i zdjęcia ptaków obserwowanych w budkach. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top