Białystok. 9 marca premiera musicalu „Szwagierki” w Teatrze Dramatycznym
Historię czternastu kobiet, które – zamknięte w jednej przestrzeni – muszą zamierzyć się ze swoimi problemami, kompleksami i nienawiścią – przedstawia musical „Szwagierki” Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Jego premiera – w sobotę
Musical powstał na podstawie sztuki „Szwagierki” kanadyjskiego dramaturga Michela Tremblay’a. To historia czternastu niezamożnych kobiet. Spotykają się – jak podaje na swojej stronie internetowej Teatr Dramatyczny – „zagonione gospodynie domowe, sfrustrowane żony, zbuntowane córki, zagubione matki, zawistne sąsiadki, przyjaciółki i +przyjaciółki+”.
Spektakl dla białostockiego teatru wyreżyserował Michał Znaniecki. Jak zwrócił uwagę we wtorek na konferencji prasowej zapowiadającej premierę, tekst powstały w latach 60. ubiegłego wieku, można odnieść do obecnych czasów. Dodał, że wszystkie poruszone przez autora tematy, zostały w realizacji rozwinięte. „Okazało się, że wszystko jest aktualne, przerażające jest to, a jeszcze do tego się z tego śmiejemy, w związku z tym zrobiliśmy z tego prawdziwą tragifarsę, która może i zaboleć, i śmieszyć, i wzruszać” – mówił reżyser.
Akcja musicalu odbywa się w kuchni, tu spotykają się wszystkie bohaterki. Znaniecki wskazał, że zbudowano „dantejską” kuchnię, z której nie można wyjść, a bohaterki „kręcą się cały czas wokół problemów, kompleksów, małych nienawiści, hipokryzji”. Ocenił, że aktorki potrafiły „zbudować piekło” – wiedziały jakich sposobów użyć, by zranić siebie nawzajem.
„Momentem duszy”, gdy bohaterki mogą pokazać, co kryją pod maską – Znaniecki nazwał muzykę. „Tańcząc i śpiewając (mogą) podzielić się z publicznością tak naprawdę takim intymnym dialogiem” – dodał.
Muzykę napisał Hadrian Tabęcki, a teksty piosenek Roman Kołakowski. Zdaniem kompozytora, wszystkie songi, które tworzył 20 lat temu z nieżyjącym już Kołakowskim, są wciąż aktualne.
Scenografię do przedstawienia zaprojektował Luigi Scoglio, kostiumy – Bartosz Jakub Kamiński-Lingo, natomiast za choreografię odpowiada Inga Pilchowska.
Spektakl, ze względu na remont siedziby teatru, będzie grany w auli Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku.(PAP)