Białystok. Banknoty utajnione pod kryptonimem E-71 na wystawie w NBP (zdjęcia)

Białystok. Banknoty utajnione pod kryptonimem E-71 na wystawie w NBP (zdjęcia)

Banknoty utajnione pod kryptonimem E-71 na wystawie w NBP

Narodowy Bank Polski Oddział  Okręgowy w Białymstoku zaprasza na wystawę „Seria E-71– projekty i banknoty niewprowadzonej do obiegu serii «Miasta polskie» – historia ujawniona”.

Ekspozycja przedstawia projekty i materiały do produkcji banknotów oraz wydrukowane arkusze banknotów serii „Miasta polskie”, przygotowane przez Narodowy Bank Polski w okresie zimnej wojny i utajnione pod kryptonimem E-71.

Istnienie tych banknotów było nieznane ani ekspertom, ani kolekcjonerom. Pierwsze informacje na ich temat zostały podane do publicznej wiadomości w 2016 r. Teraz można je obejrzeć w Białymstoku.

Tajne banknoty E-71 zostały zaprojektowane i wyprodukowane w okresie reżimu komunistycznego na wypadek konfliktu zbrojnego pomiędzy Związkiem Sowieckim i jego satelitami, a państwami NATO. Zadaniem NBP było zabezpieczenie obrotu gotówkowego na wypadek wojny – mówi Ida Stefanowicz z białostockiego oddziału NBP.

W 1980 r. przygotowano trzy komplety materiałów do produkcji banknotów serii „Miasta polskie”.

– Zawierały one wydrukowane arkusze banknotów i dokumentację technologiczną. Materiały zostały złożone w trzech drewnianych skrzyniach i opatrzone klauzulą „tajne specjalnego znaczenia” – wyjaśnia Ida Stefanowicz.

Wystawę można oglądać do 30 stycznia 2023 r. w siedzibie Oddziału NBP w Białymstoku (ul. Piękna 1) od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 14:00.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top