Białystok. Działacze Konfederacji zorganizowali akcję „Kwiaty Wołynia”

Białystok. Działacze Konfederacji zorganizowali akcję „Kwiaty Wołynia”

W 80. rocznicę Rzezi Wołyńskiej działacze Konfederacji (11.07) zorganizowali w centrum Białegostoku akcję „Kwiaty Wołynia”. Rozdawali przechodniom przypinki do ubrań w kształcie symbolicznego kwiatu lnu

To akcja, której celem jest podtrzymywanie pamięci o ofiarach tragedii sprzed 80 lat.

Rocznica Zbrodni Wołyńskiej obchodzona jest jako Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczpospolitej. Upamiętnia apogeum zbrodni, tak zwaną krwawą niedzielę z 11 lipca 1943 roku, gdy Ukraińcy zaatakowali Polaków w niemal stu miejscowościach.

Białystok. Konferencja prasowa Konfederacji dot. 80 rocznicy Rzezi Wołyńskiej i akcji Konfederacji „Kwiaty Wołynia”

Rozdajemy przechodniom przypinki do ubrań w kształcie kwiatu lnu. Ta roślina występuje na terenie Wołynia i kwitnie bardzo krótko latem, czyli wtedy kiedy była kulminacja ludobójstwa w 1943 roku – mówi Adrian Stankiewicz Adrian Stankiewicz z podlaskich struktur Konfederacji.

Pamiętamy o zbrodniach niemieckich, pamiętamy o Katyniu i musimy też pamiętać o ludobójstwie na Wołyniu poprzedzonym m.in. systemowymi prześladowaniami Polaków – podkreśla Zbigniew Kasperczuk szef sztabu Konfederacji na Podlasiu.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top