Białystok gotowy na sezon turystyczny

Białystok gotowy na sezon turystyczny

Tradycyjnie w ostatni weekend kwietnia (29-30.04.) zacznie działać sezonowy punkt informacji turystycznej w Bramie Wielkiej Pałacu Branickich

Przedstawiciele białostockiego magistratu zapraszają mieszkańców i turystów do odwiedzania tego miejsca. W letnim sezonie czekać będzie wiele atrakcji. Wśród nich np. tematyczne spacery z przewodnikami i przejazdy zabytkowymi autobusami.

Punkt będzie otwarty do 1 października przez siedem dni w tygodniu. Od poniedziałku do piątku obsługa turystów będzie odbywać się w godz. 9.00-17.00, a w soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy (1 maja – Święto Pracy, 3 maja – Święto Konstytucji, 8 czerwca – Boże Ciało, 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP) – w godz. 9.00-19.00.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, w soboty i niedziele oraz dni świąteczne można zobaczyć mechanizm zabytkowego, XVIII-wiecznego zegara znajdującego się w bramie pałacowej. Oprowadzanie w tym miejscu dostępne jest w godz. 11.00-17.00 (wejścia co godzinę).

w 2022 roku, w ramach zadania „Białystok turystyczny – bezpieczny i przyjazny” otwarto wystawę czasową o założeniu pałacowo-ogrodowym Branickich. Wystawa będzie eksponowana także w tym sezonie, w pomieszczeniach Bramy Wielkiej i jednej z baszt w ogrodzeniu pałacowym, w dniach i godzinach pracy punktu.

1 maja na wieży Kościoła Świętego Rocha zostanie otwarty punkt widokowy. Panoramę miasta będzie można podziwiać do końca września, od poniedziałku do soboty w godz. 9.00-16.00, w niedziele oraz dni świąteczne w godz. 14.00-17.00.

W 2022 r. dla zwiedzających udostępniony został Stary Kościół Farny, w tym roku również można podziwiać architekturę tego zabytkowego wnętrza. Kościół otwarty będzie od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-18.00 oraz w soboty od 8.30 do 12.30.

Na mieszkańców i turystów, jak co roku, czekają dodatkowe atrakcje turystyczne, w tym ulubione przejazdy zabytkowymi autobusami, spacery z przewodnikiem, oraz różnorodne wydarzenia – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Zachęcamy do korzystania z miejskiej oferty.

Tegoroczny sezon turystyczny to osiem spacerów tematycznych z przewodnikiem PTTK

Pierwszy już 1 czerwca w Dniu Dziecka – Szlakiem Białystok WidziMisie. Pozostałe trasy będą obejmowały m.in. Szlak dziedzictwa żydowskiego – ze szczególnym uwzględnieniem 80. rocznicy likwidacji getta białostockiego i białostockich patronów roku 2023 – Bohaterów Getta i Zbigniewa Rećki ps. „Trzynastka”; Szlak rodu Branickich, Szlak esperanto i wielu kultur, Kulinarny Szlak Dawnego Białegostoku. Za spacery będzie pobierana symboliczna opłata.

Planowany jest również ponad 2-godzinny spacer historyczny poświęcony powstaniu w getcie białostockim. Uczestnicy spaceru otrzymają bezpłatne plany getta. Daty wszystkich spacerów zostaną podane w terminie późniejszym, w mediach społecznościowych Miasta.

Regionalny Oddział PTTK zaprasza także na sobotnie wycieczki zabytkowym autobusem marki Jelcz –„Ogórkiem”. Wycieczki będą odbywać się od 10 czerwca do 2 września, każdorazowo po dwa wyjazdy: o godzinie 11.00 i 12.00. W sumie odbędzie się 26 około 50-minutowych wyjazdów. Za przejazdy będzie pobierana symboliczna opłata. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

24 czerwca w Ogrodzie Pałacu Branickich odbędzie się 14. edycja Podlaskiego Śniadania Mistrzów. Ten plenerowy piknik kulinarny swoim klimatem przyciąga tłumy osób z całego kraju, w każdym wieku. Jest to wspaniała okazja do prezentacji dziedzictwa i bogactwa kulinarnego regionu.

Zabytkowym autobusem tzw. kwadraciakiem na wycieczkę po Białymstoku będzie można wybrać się  z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej. Te bezpłatne przejazdy będą odbywać się w lipcowe i sierpniowe niedziele trasami „Wielokulturowy Białystok” i „Śladami białostockich murali”.

Ponadto na Rynku Kościuszki stoi ramka selfie „Dumni z Białegostoku!”, przy której można robić piękne, pamiątkowe zdjęcia z miejskimi zabytkami w tle.

Miasto zaprasza także do korzystania z oferty kulturalnej i sportowej oraz do zaglądania do kalendarza wydarzeń.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top