Białystok. Kandydaci na radnych przedstawili plan dla osiedli Dziesięciny i Antoniuk
Poprawa bezpieczeństwa, utworzenie komisariatów Policji na Dziesięcinach i Antoniuku, przebudowa kanalizacji deszczowej, rozbudowa infrastruktury sportowej , modernizacja istniejących i tworzenie nowych osiedlowych ryneczków, rozbudowa infrastruktury drogowej, budowa nowych chodników, parkingów i ścieżek rowerowych. To główne założenia programowe przedstawione podczas konferencji na osiedlowym ryneczku przy ul. Gajowej przez kandydata na prezydenta Białegostoku Henryka Dębowskiego i kandydatów do Rady Miasta.
– Chcemy przede wszystkim modernizować i budować nowe ryneczki na białostockich osiedlach. Te ryneczki służą lokalnym przedsiębiorcom. Chcielibyśmy, żeby w ten sposób powstały nowe miejsca pracy, a mieszkańcy Białegostoku mogli kupować świeże, zdrowe, rodzime produkty – mówił kandydat na prezydenta Białegostoku Henryk Dębowski. Mówił też o potrzebie rozbudowy infrastruktury drogowej, konieczności budowy nowych chodników, parkingów, ścieżek rowerowych. Zobowiązał się rozwiązać ten problem gdy zostanie Prezydentem Miasta.
– Znaczącym problemem jest niedrożna i niewydolna kanalizacja deszczowa. – zauważyła Anna Kamieńska, kandydatka do Rady Miasta. Zmniejszanie aktywnej powierzchni (trawników, klombów, terenów zadrzewionych) i rosnąca „betonoza” Białegostoku dotknęła również Dziesięciny i narasta przy okazji przebudowy dróg osiedlowych i chodników. Prowadzi to do tego, że coraz więcej wody nie zostaje zatrzymanej przez glebę ale trafia do kanalizacji deszczowej. – Dlatego będziemy dążyli do tego, aby na Dziesięcinach przebudowana została kanalizacja deszczowa (zwłaszcza w rejonie ulic Dziesięciny, Orzechowa, Jałowcowa) oraz odbetonowania osiedla. To niezbędne: podczas intensywnych opadów woda tworzy ze studzienek gejzery, zalewa ulice i piwnice domów mieszkalnych i bloków – mówiła Anna Kamieńska.
Dziesięciny to jedna z największych dzielnic mieszkaniowych Białegostoku zamieszkana przez ponad 1/5 populacji miasta. Niestety ma ona ograniczony dostęp do infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Boisko przy SP 47, które jest w dobrym stanie, poza godzinami pracy szkoły jest niedostępne dla mieszkańców osiedla. Powodem jest trudne sąsiedztwo, jednak władze miasta zamiast rozwiązać problem, zamknęły boisko.
– Dlatego zamierzamy doprowadzić do wprowadzenia rozwiązań np. budowy ekranów wygłuszających, które pozwolą korzystać z obiektów sportowych oraz wyremontować boiska szkolne w innych częściach osiedla Dziesięciny. Chcemy również aby – tak jak to jest np. przy SP 32 na Osiedlu Pietrasze zbudować niewielki basen w tej części miasta i umiejscowić go przy jednej ze szkół. – mówił Paweł Myszkowski, kandydat do Rady Miasta.
Białystok wcale nie jest tak bezpieczny wbrew informacjom upowszechnianym przez prezydenta Białegostoku. Dziesięciny należą do osiedli, o które należy zadbać w zakresie bezpieczeństwa: liczba drobnych przestępstw i naruszeń porządku jest tu na tyle znacząca, że mieszkańcy potrzebują poprawy tej sytuacji. Dlatego zamierzamy wprowadzić rozbudowany monitoring osiedla – szczególnie w miejscach, w których często mieszkańcy czują się zagrożeni oraz inicjatywy miasta dla utworzenia Komisariatu Policji i nawiązania współpracy z Policją w tym zakresie – zapewniała Agnieszka Kulesza, kandydatka do Rady Miasta.
Osiedle Dziesięciny to w ogromnej części teren zarządzany przez spółdzielnię mieszkaniową. Niektóre inwestycje (np. zwiększenie liczby miejsc parkingowych, przebudowa asflatowych boisk do koszykówki) wymagają nawiązania aktywnej współpracy ze spółdzielnią. – zauważyła kandydatka na radną Agnieszka Rzeszewska.
Dlatego radni zamierzają doprowadzić do wejścia w partnerstwo publiczno-prywatne ze spółdzielnią w sprawach inwestycyjnych i rozpoczęcie porządkowania tych kwestii jak również w sprawach inwestycji niezbędnych dla mieszkańców, które przerastają możliwości spółdzielni mieszkaniowej. Do takich obiektów należą przede wszystkim place zabaw oraz miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców.