Białystok. Miasto przeznaczy pół mln zł na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych

Białystok. Miasto przeznaczy pół mln zł na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych

500 tys. zł przeznaczy w 2024 roku miasto Białystok na dotacje do inwestycji mieszkańców w zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych

W poniedziałek radni przyjęli uchwałę z zasadami udzielania i rozliczania takiego dofinansowania. Maksymalnie można będzie ubiegać się o 12 tys. zł.

Uchwała dotyczy instalacji fotowoltaicznych o mocy nie większej, niż 10 kWp (kilowatopików), montowanych na potrzeby domów jednorodzinnych. Za przyjęciem tych przepisów zagłosowali jednogłośnie wszyscy radni.

O dotacje będą mogły ubiegać się osoby fizyczne, które dopiero planują inwestycję w panele fotowoltaiczne, czyli nie można dostać dofinansowania na już zrealizowany projekt ani na kolejny projekt na tej samej nieruchomości.

Dopuszczalny będzie montaż nie tylko na budynku mieszkalnym, ale też np. na gruncie czy budynku gospodarczym znajdującym się na nieruchomości, do której ubiegający się o taką dotację ma tytuł prawny. Mieszkaniec nie może mieć żadnych zaległości finansowych (podatki i opłaty) wobec miasta a nieruchomość nie może być wykorzystywana do działalności gospodarczej.

Jak wynika z treści przyjętej uchwały, dofinansowanie nie może być wyższe, niż 70 proc. kosztów zakupu i montażu instalacji, jednak nie może być to więcej, niż 12 tys. zł. Inwestycje muszą być zrealizowane do końca października tego roku i w tym terminie musi być też złożony wniosek o dofinansowanie.

Przy przyznawaniu dotacji decydować będzie kolejność złożenia kompletnego wniosku; można będzie je składać od 6 maja do końca lipca. Wnioskodawcy podpiszą zobowiązanie, że nie zdemontują instalacji przez pięć lat pod rygorem konieczności

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top