Białystok. Na osiedlu Bacieczki/TBS  powstał park lawendowy

Białystok. Na osiedlu Bacieczki/TBS powstał park lawendowy

W Białymstoku powstał park lawendowy

To czwarty wybudowany przez Miasto park kieszonkowy. Zajmuje powierzchnię ok. 1500 m2, a głównym akcentem roślinnym jest w nim lawenda

Park lawendowy powstał przy ul. H. Kołłątaja na osiedlu Bacieczki, na niewielkim, specjalnie zaprojektowanym obszarze. Dominuje w nim roślinność z kwiatami w kolorach niebieskim, fioletowym i białym. Główny akcent stanowi rabata lawendowa, która ma wabić owady zapylające.

W parku zostały zachowane rosnące tu wcześniej drzewa, dzięki czemu nie brakuje  zacienionych miejsc. Zapraszam mieszkańców do korzystania z tej przestrzeni, mam nadzieję, że będzie się tu dobrze wypoczywało – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

Ścieżki zostały wytyczone w miejscu tych wcześniej wydeptanych. Są to alejki o nawierzchni gliniasto-żwirowej, dostosowane do potrzeb osób z ruchową niepełnosprawnością. W pobliżu znajduje się sad z tablicami informacyjnymi pełniącymi funkcję edukacyjną. W nasadzenia zostały wkomponowane ławki, huśtawki, leżaki. Elementem parku jest też ogród deszczowy wykorzystujący zasoby wody opadowej.

Pomysłodawczynią parku lawendowego była Joanna Misiuk – radna Rady Miasta Białystok, zaś inspiracją – postać Olgi – Lawendowej Dziewczynki, która wraz z mamą prowadzi blog pod taką właśnie nazwą oraz walczy z chorobą.

Inwestycja, wraz z roczną pielęgnacją zieleni, kosztowała 824,1 tys. zł, z czego 472,2 tys. zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W Białymstoku jest też park kieszonkowy przy ul. Parkowej, park deszczowy przy ul. Andersa i park botaniczny (motyli) przy ul. Transportowej.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top