Białystok. Na terenie Cmentarza Wojskowego przy ul. 11 Listopada zostaną wymienione nagrobki

Białystok. Na terenie Cmentarza Wojskowego przy ul. 11 Listopada zostaną wymienione nagrobki

Na terenie Cmentarza Wojskowego przy ul. 11 Listopada zostaną wymienione nagrobki żołnierzy Wojska Polskiego z 1919 i 1920 roku – poinformował białostocki magistrat

W sumie znajduje się tam ponad 500 pomników, a wymienionych będzie zaledwie 20 nagrobków.

Na ten cel Miasto otrzyma 300 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pieniądze zostały przyznane w ramach ministerialnego programu „Groby i cmentarze wojenne w kraju”. Wniosek o dofinansowanie tego zadania został złożony w listopadzie 2023 r.

Chcemy objąć odpowiednią opieką groby żołnierzy znajdujące się w Białymstoku. Planowane przez nas działania wpisały się w cel programu ministerstwa, którym jest wspieranie opieki nad grobami i cmentarzami wojennymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Te groby są materialnym świadectwem ważnych wydarzeń z historii Polski, związanych z walką i męczeństwem. Dzięki nim nie ginie pamięć o bohaterstwie polskich żołnierzy.

W 2023 r. została opracowana dokumentacja projektowa w zakresie rozbiórki betonowych nagrobków i wykonania nowych wraz z uzyskaniem wszelkich pozwoleń i decyzji zezwalających na rozpoczęcie prac budowlanych. Zadanie jest realizowane w porozumieniu z wojewodą podlaskim.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top