Białystok. Od 1 maja pilotażowo rusza komunikacja nocna

Białystok. Od 1 maja pilotażowo rusza komunikacja nocna

Od 1 maja mieszkańcy Białegostoku będą mogli korzystać z komunikacji nocnej – poinformował w piątek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

Autobusy uruchomione zostaną w długi majowy weekend, a później w każdą kolejną sobotę i niedzielę – na razie do września.

Weekendowa nocna komunikacja w Białymstoku była dostępna kilka lat temu, została zawieszona w trakcie pandemii koronawirusa. Powrót nocnych autobusów zapowiadał w kampanii wyborczej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

„Zgodnie z zapowiedzią od 1 maja będzie uruchomiona komunikacja nocna w Białymstoku” – powiedział w piątek na konferencji prasowej Truskolaski. Zastrzegł, że to pilotaż, który potrwa do września. Dodał, że utrzymanie ich zależy od tego, czy będą korzystać z nich mieszkańcy, by – jak zauważył – autobusy „nie woziły powietrza”.

Z nocnych autobusów będzie można skorzystać przez cały majowy weekend, czyli od 1 do 5 maja, a następnie w każdą kolejną sobotę i niedzielę.

Dostępnych będzie sześć linii; autobusy dotrą niemal na wszystkie osiedla w mieście, będą też kursy do Wasilkowa k. Białegostoku.

Wszystkie linie początek trasy będą miały z peronów przystanku Sienkiewicza/Rzeka Biała. Autobusy będą odjeżdżać stamtąd od północy. Kursy zaplanowano na 10 minut i 40 minut po każdej godzinie. Ostatni nocny będzie odjeżdżał o godz. 3:10.

W nocnych autobusach obowiązują te same bilety, co w liniach dziennych – jednorazowe i okresowe. Jednorazowy bilet normalny w wersji elektronicznej kosztuje 4 zł, natomiast 5 zł – w papierowej.

Jak podała Białostocka Komunikacja Miejska na swojej stronie internetowej, w ciągu doby na liniach nocnych będzie kursowało 12 pojazdów, które wykonają łącznie 776 kilometrów. Z danych BKM wynika, że ich koszt to blisko 8 tys. zł.

Do obsługi nocnych linii będą wykorzystywane zakupione przez Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej autobusy Solaris-Alpino, które – jak podawało wcześniej miasto – są węższe i krótsze od modeli, które już jeżdżą we flocie BKM.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top