Białystok. Ok. 24 mln zł na rozwój startupów w projekcie „Hub of Talents 3”

Białystok. Ok. 24 mln zł na rozwój startupów w projekcie „Hub of Talents 3”

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny po raz trzeci otrzymał dofinansowanie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na realizację projektu inkubacji startupów technologicznych

Koszt całkowity projektu „Platforma startowa dla nowych pomysłów – Hub of Talents 3” to ponad 23 mln 700 tys. zł, z czego ponad 22 mln 300 tys. zł stanowi dofinansowanie z funduszy europejskich.

23,7 mln zł na pomoc młodym firmom w realizacji ich pomysłów na biznes będzie przeznaczonych w ramach projektu „Hub of Talents 3”, który wraz z innymi partnerami zrealizuje w najbliższych latach Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPNT) dostanie na ten cel z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej 2021-2027 prawie 22,4 mln zł, wkład własny do projektu wyniesie ok. 1,4 mln zł.

BPNT podpisało z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) umowę w tej sprawie. To pieniądze na tzw. platformy startowe dla nowych pomysłów.

Dyrektor Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego Anna Daszuta-Zalewska poinformowała, że w „Hub of Talents 2” wyinkubowano 274 technologiczne startupy, w pierwszej edycji tego projektu – 70.

„Większość z nich dalej żyje, utrzymało się na rynku, funkcjonuje i się rozwija” – dodała.

W trzeciej edycji projektu zaplanowano sześć tzw. rund inkubacji w ciągu trzech lat, w każdej ma wziąć udział po 25 technologicznych startupów. Projekt zakłada, że łącznie ma ich być ok. 150. Nabór ma być ogłoszony niebawem, gdy zakończą się – jak poinformowała Daszuta-Zalewska – konsultacje wewnętrzne z PARP ws. tego projektu.

Daszuta-Zalewska wyjaśniła, że w ramach projektu startupy nie dostają bezpośrednio wsparcia finansowego, pieniądze są przeznaczone na pomoc ekspercką. Wyjątkiem ma być grant w wysokości 60 tys. zł, jaki startup będzie mógł otrzymać na opłacenie specjalistycznej usługi, której nie będzie mógł uzyskać od partnerów „Hub of Talents 3”.

Później najlepsze startupy będą miały szanse na aplikowanie do PARP (…), ale już konkurujące spośród wszystkich absolwentów wszystkich platform startowych realizowanych na terenie Polski Wschodniej będą mogły się ubiegać o dofinansowanie na początku w wysokości 600 tys. zł, a później nawet do wysokości 3 mln zł” – wskazała dyrektor BPNT.

Młodym firmom będą pomagać m.in. specjaliści z Politechniki Białostockiej. Rektor tej uczelni prof. PB, dr hab. Marta Kosior-Kazberuk powiedziała, że w projekcie będzie też brać udział spółka celowa uczelni Instytut Innowacji i Technologii.

Rektor zapewniała, że eksperci uczelni będą pomagać młodym ludziom z pomysłami, by przekuć je na biznes, wyjaśniać kwestie dotyczące technologii i biznesu.

To jest też nasza rola jako ośrodka wiedzy w tym regionie. Stawiajmy na potencjał osób, które mieszkają w naszym regionie. Ten potencjał jest olbrzymi, a ten projekt stwarza możliwości rozwoju pomysłów, które rodzą się tutaj codziennie i które – mam nadzieję – będą nam służyły” – powiedziała.

Dodała, że chodzi o tworzenie nowych rozwiązań, ale też zatrzymywanie twórców tych rozwiązań w regionie.

BPNT poinformował, że projekt „Hub of Talents 3” będzie realizować wspólnie z Politechniką Białostocką i jej Instytutem Innowacji i Technologii sp. z o.o., Parkiem Naukowo-Technologicznym Polska Wschód w Suwałkach, Parkiem Przemysłowym Łomża oraz: Effective Sp. z o.o.., Infini Seed Sp. z o.o. i Michał Jurczuk GoodSoft.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top