Białystok. Pierwsza przysięga podlaskich terytorialsów w 2023 roku

Białystok. Pierwsza przysięga podlaskich terytorialsów w 2023 roku

W szeregi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej wstąpiło ponad 100 nowych ochotników. Za nimi 16 dni szkolenia podstawowego w ramach projektu „Ferie z WOT”

Spośród 100 nowych żołnierzy w niedzielę (5.02) prawie 70 złożyło w Białymstoku przysięgę wojskową. Pozostali żołnierze nie składali teraz przysięgi, bo ponownie rozpoczynają czynną służbę wojskową i przysięgali już wcześniej.

„Będziecie wspierać mieszkańców Waszej najbliższej okolicy w myśl motta „Zawsze gotowi, zawsze blisko”. To duża odpowiedzialność, ale nie mam wątpliwości, że nie zawiedziecie pokładanego w Was zaufania” – napisał w liście wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Była to pierwsza w 2023 roku przysięga wojskowa żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość była zwieńczeniem szkoleń podstawowego oraz wyrównawczego, które realizowane były w ramach ogólnopolskiego projektu „Ferie z WOT”. Od jego uruchomienia w 2018 roku w szeregi 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostało przyjętych blisko 500 nowych żołnierzy.

– Istotą Wojsk Obrony Terytorialnej jest zbalansowanie codziennego życia z możliwością pełnienia służby wojskowej blisko miejsca zamieszkania. Stąd życiorysy naszych żołnierzy cechuje niezwykła różnorodność. My, dowódcy, widzimy w tym naszą siłę i ogromną szansę – powiedział płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Za moment wypowiecie słowa roty przysięgi wojskowej. Ta czynność potrwa zaledwie chwilę, jednak skutek, który wywoła będzie trwać przez wiele lat. (…) Pamiętajcie, że noszenie oznaki rozpoznawczej ze znakiem Polski Walczącej w jej centralnym punkcie to duma, ale i obowiązek. Żyjcie zatem tak, aby zawsze być gotowymi do obrony naszej Ojczyzny oraz wsparcia swoich społeczności – dodał dowódca 1PBOT.

W Podlaskiem jest ok. dwóch tysięcy żołnierzy WOT

Wśród zaprzysiężonych 5 lutego są m.in. uczniowie, nauczyciele, nauczyciel rysunku – doktorant na Politechnice Białostockiej oraz jednocześnie pilot szybowcowy, nauczyciel akademicki z tytułem doktora habilitowanego, kucharka, judoczka, a także szachista. Ponad połowa nowo powołanych do służby to osoby w wieku 18-24 lata, natomiast średnia wieku w całej grupie wynosi 29 lat.

Program szkolenia w ramach „Ferii z WOT” niczym nie różni się od szkoleń kandydatów do służby w innych porach roku

Nowo powołani uczą się sprawnego i bezpiecznego posługiwania się karabinkami MSBS GROT, oraz podstaw taktyki lekkiej piechoty. Opanowują także elementy medycyny pola walki, łączności i terenoznawstwa. Dodatkowo, w ramach szkolenia wyrównawczego, do podlaskich terytorialsów dołączyło ponad 30 żołnierzy, którzy ponownie rozpoczynają czynną służbę wojskową. Dla wszystkich jest to początek drogi, gdyż cały pierwszy cykl szkolenia w WOT trwa 3 lata i jest podzielony na etapy: indywidualny, specjalistyczny i zgrywający. Od listopada nowo powołani do służby rozpoczną cykl szkoleń rotacyjnych (minimum 2 dni w miesiącu) i zintegrowanych (14 dni -raz w roku) w poddziałach brygady zlokalizowanych w Białymstoku, Dąbrowie Moczydły (powiat wysokomazowiecki), Hajnówce, Łomży i Suwałkach.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top