Białystok. Pomnik młodego Zamenhofa wrócił na swoje miejsce w centrum miasta

Białystok. Pomnik młodego Zamenhofa wrócił na swoje miejsce w centrum miasta

Pomnik przedstawiający młodego Ludwika Zamenhofa, twórcę języka esperanto, wrócił na swoje miejsce w centrum Białegostoku

Kilka dni temu rzeźbę zdewastowano, teraz po naprawie została ponownie zamontowana w chodniku. Sprawę jej zniszczenia wyjaśnia policja.

Pomnik-rzeźba to postać młodego Ludwika Zamenhofa, który patrzy na rozrzucone na ziemi litery. Pomnik na rogu Rynku Kościuszki i ul. Zamenhofa w samym centrum miasta ustawiono w 2019 roku, był to pomysł zgłoszony przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego.

W poniedziałek władze Białegostoku poinformowały o zniszczeniu pomnika. W ich ocenie, do zdewastowania doszło w miniony weekend. Na zamieszczonych w internecie zdjęciach widać było wyrwany z chodnika i przewrócony pomnik. Miasto zapowiadało, że powróci on na miejsce najszybciej jak to możliwe.

Okazało się, że uszkodzenia nie są znaczne, zniszczeniu uległy elementy, które mocowały rzeźbę do podłoża. W środę do późnych godzin popołudniowych trwały prace związane z montażem pomnika. W czwartek miejsce to jest jeszcze ogrodzone specjalnymi taśmami, ale pomnik wrócił już na swoje miejsce i został ponownie osadzony w chodniku.

„Pomnik młodego Ludwika Zamenhofa, po akcie wandalizmu, do którego doszło w ubiegły weekend, wraca na swoje miejsce. Władze miasta, szybko zareagowały, aby przywrócić pomnik do jego pierwotnego stanu” – napisał Urząd Miejski w Białymstoku w mediach społecznościowych.

Sprawę zniszczenia pomnika wyjaśnia Komenda Miejska Policji w Białymstoku. Policja prowadzi czynności dotyczące przestępstwa zniszczenia cudzej rzeczy; grozi za to kara od trzech do pięciu lat pozbawienia wolności.

Ludwik Zamenhof, lekarz żydowskiego pochodzenia i twórca języka esperanto, urodził się 15 grudnia 1859 roku w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego; ideą było szukanie rozwiązania na unikanie konfliktów między ludźmi różnych narodowości i wyznań. Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego. Zmarł 14 kwietnia 1917 roku.

Pomnik młodego Zamenhofa to projekt złożony do budżetu obywatelskiego 2017 roku, w przypadającą wtedy 100. rocznicę śmierci Zamenhofa. Ustawiono go przy ul. Zamenhofa, gdzie niegdyś znajdował się dom rodzinny twórcy esperanto.

Autorami koncepcji są Ryszard Piotrowski i Katarzyna Piotrowska. Jak wyjaśniali wcześniej ideę pomnika jego twórcy, chodziło o to, aby pokazać młodego chłopaka, który idzie ulicą zamyślony i się zatrzymuje, dlatego też pomnik nie stoi na żadnym postumencie. Natomiast rozsypane wokół niego litery mają symbolizować głosy ludzi i trudności z porozumiewaniem się między sobą, mają być też przenośnią różnych kultur, które na tym rynku się zetknęły, a to miało zainspirować młodego Ludwika do stworzenia języka.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top