Białystok. Ponad 54 mln zł z UE do 2029 r. na podnoszenie kwalifikacji pracowników firm

Białystok. Ponad 54 mln zł z UE do 2029 r. na podnoszenie kwalifikacji pracowników firm

Ponad 54 mln zł z UE na studia podyplomowe, staże, specjalistyczne kursy mogą do 2029 r. zdobyć w Podlaskiem firmy na podnoszenie kwalifikacji pracowników

14 marca rusza pierwszy nabór wniosków – poinformował w poniedziałek Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku.

O wsparcie dla swoich pracowników, czyli o dotacje na tzw. usługi rozwojowe, mogą się starać firmy z sektora MŚP, ale też – po raz pierwszy – duże firmy – poinformowała na konferencji prasowej dyrektor WUP Urszula Jabłońska. Dane usługi muszą być w Bazie Usług Rozwojowych.

Pieniądze na dotacje pochodzą z UE, z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027.

Z informacji WUP wynika, że na studia dyplomowe można dostać 10 tys. zł dotacji, w przypadku mikro- i małych firm wsparcie może wynieść do 50 tys. zł, w przypadku firm średnich – do 80 tys. na firmę, a dotacja dla dużej firmy może wynieść do 150 tys. osób. Dotacja na osobę wynosi do 10 tys. zł. Dotacja ma stanowić nie mniej niż 70 proc. kosztów kwalifikowanych, a do 85 proc. w przypadku takiej usługi rozwojowej, która pozwoli pracownikowi nabyć kwalifikacje, które są zarejestrowane w Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji i pracowników z branż istotnych z punktu widzenia regionu (tzw. inteligentne specjalizacje regionu).

Jabłońska poinformowała, że razem z wkładem własnym firm, na podnoszenie kwalifikacji pracowników będzie do 2029 r. przeznaczonych łącznie ok. 60 mln zł. Po raz pierwszy mogą z tego korzystać duże firmy – dodała.

Dyrektor departamentu rozwoju regionalnego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Joanna Sarosiek przypomniała, że w ostatnich latach z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) 2014-2020, na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników mikro- małych i średnich firm było przeznaczonych 50 mln. Podała, że z dotacji na te cele skorzystało blisko 7 tys. pracowników z 1 tys. 288 firm.

W bieżącym naborze będzie rozdysponowana kwota nie mniejsza niż 5 mln zł. Nabór wniosków o dotacje będzie prowadzony do wyczerpania środków, ale nie dłużej niż do 19 marca – podał WUP. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top