Białystok. Powstał mural prezentujący jednego z twórców niepodległości Polski – Romana Dmowskiego

Białystok. Powstał mural prezentujący jednego z twórców niepodległości Polski – Romana Dmowskiego

Białystok. Powstał mural prezentujący jednego z twórców niepodległości Polski – Romana Dmowskiego

Mural – portret jednego z twórców niepodległości Polski – Romana Dmowskiego powstał w Białymstoku. W niedzielę oficjalnie odsłonięto go na ścianie jednego z bloków mieszkalnych.

Mural o wymiarach 10 na 11 metrów pod nazwą „Architekt Niepodległej Polski” znajduje się na szczytowej ścianie bloku na ul. Broniewskiego 13, a ścianę tę widać od strony Alei Solidarności.

Mural przygotowała Fundacja Obowiązek Polski dzięki dofinansowaniu z programu dotacyjnego „Niepodległa” ministerstwa kultury we współpracy z darczyńcami, wspólnotą mieszkaniową, pod patronatami między innymi wojewody podlaskiego, marszałka województwa podlaskiego, IPN, Muzeum Tradycji Ruchu Narodowego i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej. Ma popularyzować postać Dmowskiego a także – jak tłumaczą autorzy projektu – „wzmocnić patriotyzm lokalny oraz ogólnonarodowy”.

Dariusz Wasilewski z Fundacji Obowiązek Polski, która była pomysłodawcą tego muralu, powiedział, że klasyczny mural pokazuje „myśl wychowawcy narodu, która jakby wychodzi od niego”. „Dzięki tej myśli powstaje właśnie suwerenna niepodległa Polska” – dodał.

„Chciałam przedstawić naszego narodowego bohatera w sposób nowoczesny, bo był niewątpliwie nowoczesnym Polakiem” – powiedziała autorka muralu Emilia Rój. Na malowidle są białe i czerwone elementy nawiązujące do polskiej flagi.

Wicewojewoda podlaski Tomasz Madras zauważył, że Dmowski jest jedną z najważniejszych postaci w historii Polski XX w. „Taki mural przypomina o historii, zdobi także nasze miasto, sprawia, że jest ciekawiej, bardziej kolorowo i trochę gdzieś tam, raz na jakiś czas, przypominamy sobie, że kiedyś, kilka pokoleń temu nasi przodkowie walczyli i niepodległość” – powiedział Madras.

Na tej samej ścianie, gdzie powstał mural Dmowskiego, na jej dole, jest już istniejące wcześniej mniejsze malowidło kibiców Jagiellonii Białystok upamiętniające Bitwę Białostocką z 1920 r.

W tym samym szeregu bloków, gdzie odsłonięto mural Dmowskiego, pod adresem Broniewskiego 9, w ostatnim czasie powstał mural prezentujący Izabelę Branicką, żonę fundatora miasta hetmana Jana Klemensa Branickiego. Powstał on staraniem Fundacji Pro Anima. Niedaleko jest także mural dedykowany językowi esperanto z hasłem: „Liberecon por la Mondo” czyli „Wolność dla świata”.

Dmowski znajduje się też na innym muralu w Białymstoku. W 2018 r. na szczytowej ścianie bloku przy ul. Zwierzynieckiej odsłonięto mural pod nazwą „Selfie Niepodległości”, który prezentuje tzw. ojców niepodległości Polski robiących sobie zdjęcie, tzw. selfie. Są na nim: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacego Jan Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Wojciech Korfanty. Kijek, tzw. selfiestick, do którego mocuje się np. smartfon, żeby zrobić zdjęcie, trzyma Józef Piłsudski. Mural jest w klimacie startej fotografii, a pokazane na nim postacie świętują z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Mural powstał z inicjatywy IPN w Białymstoku. Jego autorem jest artysta Jarosław Fabiś.

(PAP)

Jakie historie kryją się za pięknymi, białostockimi muralami?

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top