Białystok. Przesłuchania konkursowe Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej

Białystok. Przesłuchania konkursowe Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej

Koncert muzyki cerkiewnej Ukrainy i Mołdawii rozpoczął w czwartek przesłuchania konkursowe 43. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2024” w Białymstoku

W tym roku odbywają się w zmienionej formule, a laureaci poprzednich edycji rywalizują o miano „pierwszego wśród równych”.

Do soboty w takiej formule wystąpią chóry z Polski, Litwy, Armenii i Węgier. W czwartek zaprezentował się publiczności chór duchowieństwa dubieńskiego dekanatu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej z Dubna oraz chór „Gloria” Uczelni Muzycznej im. Stefana Njagi z Kiszyniowa w Mołdawii.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Cerkiewnej (MFMC) uchodzi za jedną z najważniejszych na świecie imprez prezentujących i popularyzujących muzykę cerkiewną. Od ponad 20 lat odbywa się w stolicy województwa podlaskiego, ale początek miał w Hajnówce (Podlaskie), która wciąż pozostaje w jego nazwie.

W dotychczasowych jego edycjach wzięło udział około tysiąca chórów z 44 krajów.

Tegoroczna poświęcona jest pamięci zmarłego w styczniu prof. Romualda Twardowskiego, kompozytora związanego z festiwalem przez ponad 40 lat. Jego pamięci poświęcony będzie też piątkowy Warszawski Koncert Muzyki Cerkiewnej, impreza towarzysząca festiwalowi.

Hasło festiwalu brzmi: „Chóralny wielogłos – ektenia pokoju”. Jak podkreślają organizatorzy, chodzi o „chóralne wołanie o pokój” w niespokojnych czasach, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie.

Podczas festiwalu będzie można usłyszeć łącznie jedenaście chórów. W tym roku formuła imprezy przewiduje nie prezentacje konkursowe z podziałem na kategorie, a pełne koncerty wykonawców, którzy w przeszłości zdobyli festiwalowe nagrody. Laureatów w formule „primus inter pares” (pierwszy wśród równych) jurorzy ogłoszą w niedzielę, wtedy też odbędzie się koncert galowy.

W programie koncertów znajdą się m.in. fragmenty liturgii z krajów uczestników, ale też kompozycje klasyków. Spośród polskich kompozytorów prezentowana będzie twórczość m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Romualda Twardowskiego, Pawła Łukaszewskiego czy Ludomira Rogowskiego.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top