Białystok. Radni miejscy KO chcą uhonorować prof. Mariana Szamatowicza

Białystok. Radni miejscy KO chcą uhonorować prof. Mariana Szamatowicza

Białostoccy radni miejscy KO chcą uhonorować prekursora metody in-vitro prof. Mariana Szamatowicza

Radni klubu Koalicji Obywatelskiej Rady Miasta Białegostoku złożyli wniosek o nadanie profesorowi Marianowi Szamatowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku.

O swojej inicjatywie poinformowali w piątek, 8 grudnia, podczas konferencji prasowej.

Wniosek mamy gotowy, podpisali się pod nim wszyscy radni Koalicji Obywatelskiej. Zostanie on niezwłocznie złożony w Biurze Rady Miasta – powiedział przewodniczący Rady Miasta Białegostoku Łukasz Prokorym.

Pod koniec listopada przewodniczący podlaskich struktur Koalicji Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski zapowiedział z mównicy sejmowej, że taki wniosek się pojawi. Dziś podkreślał, że inicjatywa radnych Białegostoku pokrywa się z decyzjami nowego parlamentu.

Bardzo się z tego cieszę, że już od 1 czerwca in vitro będzie finansowane z budżetu państwa. A to przecież profesor Marian Szamatowicz jest ojcem polskiego in vitro. Chciałbym zaapelować do wszystkich radnych, aby ponad podziałami byli za tym, aby profesora Szamatowicza uhonorować w ten sposób – mówił Krzysztof Truskolaski.

Profesor Marian Czesław Szamatowicz, urodzony 13 lutego 1935 r. w Sztabinie, to wybitny polski ginekolog-położnik, który całe swoje życie zawodowe związał z Białymstokiem – najpierw z Akademią Medyczną przekształconą w Uniwersytet Medyczny, a później ze szpitalem klinicznym. Jego dorobek obejmuje około 200 publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach, gdzie skupiał się głównie na endokrynologii ginekologicznej i medycynie rozrodu.

Najważniejszym osiągnięciem profesora w dziedzinie medycyny było pionierskie zastosowanie technik rozrodu wspomaganego medycznie w Polsce. Wraz z zespołem dokonał przełomu w 1987 roku, umożliwiając narodzenie się pierwszego polskiego dziecka metodą in vitro. To wydarzenie, datowane na 12 listopada 1987 roku, nie tylko odmieniło życie rodziców Magdy, pierwszego dziecka z in vitro, lecz także otworzyło nowe perspektywy dla par zmagających się z niepłodnością. Sprawiło też, że Białystok zyskał uznanie w Europie jako centrum ekspertów w dziedzinie medycyny rozrodu.

Poniżej zdjęcie wykonane podczas konferencji z okazji 25-lecia in vitro w Polsce

Od lewej: prof. Marian Szamatowicz, Magda – pierwsze dziecko z in vitro, oraz prof. Sławomir Wołczyński (źródło Medyk Białostocki).

Wniosek radnych o nadanie profesorowi Szamatowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku będzie procedowany podczas styczniowej sesji Rady Miasta. W czerwcu 2023 r. profesor Marian Szamatowicz otrzymał Honorowe Wyróżnienie Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top