Białystok. Rozpoczęła się budowa gmachu nauk humanistycznych uniwersytetu

Białystok. Rozpoczęła się budowa gmachu nauk humanistycznych uniwersytetu

Rozpoczęła się budowa trzykondygnacyjnego, przeszklonego budynku w kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, w którym siedzibę znajdą nauki humanistyczne – poinformowały w czwartek władze uczelni

Budynek ma być gotowy do końca 2025 roku. Koszt inwestycji to ponad 84,5 mln zł.

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku to największa inwestycja uczelni; obecnie siedziby ma kilka wydziałów, docelowo mają się w nim znaleźć wszystkie. Znajduje się w pobliżu Lasu Zwierzynieckiego i Solnickiego.

Najnowszą inwestycją jest budowa gmachu nauk humanistycznych, która powstaje w trybie zaprojektuj – zbuduj. Umowa z wykonawcą R/S Budownictwo SA została podpisana pod koniec 2022 roku, budynek ma powstać do końca 2025 roku.

„To kolejny etap rozbudowy kampusu. Założenie zawsze było takie, żeby rozrzucony uniwersytet, który do tej pory funkcjonował w wielu bardzo starych, funkcjonalnie fatalnych budynkach – był w jednym miejscu” – mówił w czwartek rektor Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski.

Wymienił, że kolejnym etapem po budynku naukach humanistycznych będzie budowa siedziby nauk społecznych, w przyszłości w kampusie ma się także znaleźć wydział prawa. Ciborowski dodał, że efekt, jaki chce osiągnąć, stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju uczelni.

„Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli powiedzieć: mamy świetny kampus, mamy świetne wyniki, mamy dużo studentów, mnóstwo dobrych kierunków, co więcej – i miasto, i region, mogą się z nas tylko cieszyć” – mówił.

W budynku nauk humanistycznych swoje siedziby znajdą wydziały: filologiczny, historii, filozofii, studiów kulturowych oraz studium praktycznej nauki języków obcych.

Będzie to trzykondygnacyjny budynek o łącznej powierzchni blisko 9,5 tys. metrów kwadratowych. Znajdzie się w nim m.in. modułowa aula na 300 miejsc, budynek będzie połączony łącznikiem ze znajdującą się w sąsiedztwie biblioteką. Między skrzydłami budynku będzie zielony dziedziniec.

Jak mówił jeden z projektantów, architekt Bogdan Pszonak z Meteorarchitects, budynek to kontynuacja założenia stworzonego przez prof. Marka Budzyńskiego, który zaprojektował pierwszą część kampusu. Powiedział, że inspiracją do projektu budynku był kontekst przestrzenny i kulturowy, najlepiej będzie to widać w elewacji frontowej, która będzie nawiązywać do rozłożonych książek, a pionowe elementy elewacji będą nawiązywać do drzew otaczających kampus.

Inwestycja zostanie sfinansowana z dotacji, jaką UwB otrzymało z resortu nauki, w wysokości blisko 48 mln zł, a także ze środków własnych uczelni ze sprzedaży aktualnej siedziby wydziałów humanistycznych.

W związku z planami budowy uczelnia wystawiła też na sprzedaż nieruchomości przy placu NZS 1 w Białymstoku (tzw. dom partii) i położonego w sąsiedztwie budynku przy ul. Liniarskiego 3. Są firmy zainteresowane kupnem, a transakcje zostaną sfinalizowane po uzyskaniu zgody na sprzedaż nieruchomości od Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Kampus UwB otwarto w 2015 r., ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 r. To największa inwestycja w dziejach uczelni. Koszt budowy i wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Siedziby mają tam m.in. wydziały matematyki, fizyki, biologii, chemii oraz informatyki. W kampusie mieści się też uniwersytecka biblioteka, powstało obserwatorium astronomiczne i planetarium. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top