Białystok. Rozpoczyna się Festiwal Kultury Niezależnej Underground/Independent

Białystok. Rozpoczyna się Festiwal Kultury Niezależnej Underground/Independent

14 marca rozpoczyna się Festiwal Kultury Niezależnej Underground/Independent.W programie Oryginalne i premierowe pokazy filmów, wystawy, warsztaty i niesztampowa muzyka

Na Festiwalu Underground/Independent będzie można zobaczyć dziewięć filmów.

Festiwal, który ma przybliżać kulturę niezależną młodszym i starszym białostoczanom potrwa do 17 marca. Organizatorem wydarzenia jest Białostocki Ośrodek Kultury (BOK).

Podczas tegorocznej edycji, na którą Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG” zaprasza od 14 do 17 marca 2024, nie zabraknie okazji do nowych odkryć, inspirujących spotkań, rozmów, refleksji, wzruszeń, nostalgicznych wspominek, ale też oczyszczającego śmiechu – informuje Krzysztof Sienkiewicz z BOK.

W tym roku zaprezentowanych zostanie dziewięć filmów.

Będą to m.in. dokumenty, fabuły, a także filmy sytuujące się na pograniczu gatunków. Jedna z organizatorek Monika Piskurewicz mówiła, że chodziło o pokazanie filmów, które z jednej strony są eksperymentem, a z drugiej zachęcają do wspólnego przeżywania i wywołują dyskusję.

Dokument „Ziarno świadomości” w reżyserii Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego

Będzie można zobaczyć dokument „Ziarno świadomości” w reżyserii Rafała Smykowskiego i Filipa Koneckiego, który opowiada o rolnictwie szanującym naturę i bioróżnorodność.

Film „Cztery córki” w reżyserii Kaouther Ben Hania

W programie znalazło się też wiele nowych kobiecych głosów w kinie. Jednym z nich będzie film nagrodzony na festiwalu w Cannes i nominowany do Oskarów 2024 – „Cztery córki” w reżyserii Kaouther Ben Hania. Monika Piskurewicz mówiła, że to połączenie dokumentu, fabuły i policyjnej rekonstrukcji. Opowiada o przemocy domowej i systemowej, ale też o sile kobiet i wspólnego działania.

Dokument Igi Łapińskiej „Szkoła, świat”

Swoją podlaską premierę będzie miał dokument Igi Łapińskiej „Szkoła, świat”. To film, który opowiada o małej miejscowości Chlebiotki, oddalonej o kilkadziesiąt kilometrów od Białegostoku. W pokazie mają wziąć udział twórcy filmu, a także mieszkańcy tej wsi.

Film „Imago” Olgi Chajdas

Będzie też okazja na zobaczenie filmu „Imago” Olgi Chajdas, który – jak mówili organizatorzy – nie ma swojego dystrybutora, można go było zobaczyć dotąd tylko w kilku miastach. To opowieść o młodej kobiecie, która chce lepszego życia w czasach PRL. Wszystko dzieje się na tle trójmiejskiej sceny muzycznej końca lat 80.

Film Cezarego Chwicewskiego „Czy pamiętasz ten Białystok?”

Podczas festiwalu premierę będzie miał tez film białostockiego twórcy Cezarego Chwicewskiego „Czy pamiętasz ten Białystok?”. To film stworzony na podstawie nagrań wideo z lat 1985-2005, które udostępnili reżyserowi mieszkańcy.

Na Festiwalu Underground/Independent odbędą się dwa koncerty

Wśród propozycji muzycznych są dwa koncerty. Jeden to młody zespół Ninja Episkopat, który – jak sami twórcy mówią o sobie – jest „dzieckiem pandemii, social mediów i wszechogarniającej nudy”. Krzysztof Sienkiewicz z BOK mówił, że będzie to połączenie muzyki jazzowej z muzyką improwizowaną, elektroniczną i rozrywkową.

Drugą muzyczną propozycją jest duet Jarzmo, który tworzą Piotr Nowak i Kasia Bobik. To projekt, który nawiązuje do brzmień współczesnej muzyki gitarowej, rocka i muzyki tradycyjnej.

Dostępne będą też dwie wystawy – Wojciecha Stefańca i Michała Ciruka

Będą dostępne też dwie wystawy: prac grafika, plakacisty i rysownika Wojciecha Stefańca, który stworzył oprawę graficzną tegorocznego festiwalu oraz obrazów i grafik białostockiego rapera Michała Ciruka.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top