Białystok. Rozpoczynają się 38. Dni Sztuki Współczesnej

Białystok. Rozpoczynają się 38. Dni Sztuki Współczesnej

Blisko 20 wydarzeń – spektakli, pokazów filmów, performanców, koncertów czy spotkań z twórcami – zaplanowano na rozpoczynające się w poniedziałek wieczorem 38. Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Impreza potrwa do niedzieli

To jedna z największych i najstarszych imprez kulturalnych organizowanych w Białymstoku przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK).

Tegoroczne hasło brzmi: „Have no fear!” (Nie lękajcie się!). Jak wyjaśniała wcześniej koordynatorka Dni Sztuki Współczesnej Katarzyna Kruszewska, mimo iż w haśle jest strach, to ta edycja jest o afirmowaniu odwagi. „Oczywiście nie da się mówić o odwadze, nie mówiąc o lękach i o strachu, które są wszechobecne, od dłuższego czasu mówimy o kulturze zbudowanej na strachu. My chcemy dołożyć podczas tej edycji swoją cegiełkę do budowania kultury odwagi, do wzmacniania, do dodawania siły, do afirmowania tego, co dobre, co odważne” – podkreśliła.

DSW rozpocznie w niedzielę wieczorem spektakl „Przemiana” w reżyserii Grzegorza Jaremki Nowego Teatru w Warszawie. Przedstawienie oparte jest na opowiadaniach Franza Kafki, także na „Przemianie”, w którym główny bohater zamienia się w robaka… Jak mówiła Kruszewska, propozycja dla wszystkich, którzy są zmęczeni, pod presją, w depresji, permanentnie wyczerpanym – spektakl „daje ukojenie”.

Wśród innych teatralnych propozycji jest „Wstyd” Nowego Teatru w Warszawie i „Dziewczyny” Komuny Warszawa, oba w reżyserii Małgorzaty Wdowik. To także „Trzy epizody z życia rodziny” Nowego Teatru w reżyserii Markusa Ohrna.

Łącznie tegoroczne Dni Sztuki Współczesnej to blisko 20 wydarzeń. Główny nacisk położony jest na spektakle. Wśród innych propozycji w programie znalazł się też nagrodzony Oscarem film dokumentalny „20 dni w Mariupolu” w reżyserii Mstyslava Chernova oraz kilka koncertów, m.in. projekt „Miniatury” z tekstami białoruskiego poety Sokrata Janowicza. Zaplanowano też debatę „Kultura odwagi. Czy sztuka ma siłę wzmacniania?”. DSW to też liczne spotkania z twórcami.

Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w kilku lokalizacjach, m.in. w Białostockim Teatrze Lalek, Galerii Arsenał, na Uniwersytecie w Białymstoku i Politechnice Białostockiej, a także Akademii Teatralnej.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top