Białystok. Ruszył kolejny sezon systemu rowerów miejskich BiKeR

Białystok. Ruszył kolejny sezon systemu rowerów miejskich BiKeR

W poniedziałek rozpoczął się w Białymstoku i czterech gminach ościennych kolejny sezon systemu rowerów miejskich BiKeR

Do dyspozycji jest ponad 600 rowerów na 64 stacjach. Sezon potrwa do końca października.

BiKeR, czyli system białostockiej komunikacji rowerowej, działa w mieście od 2014 r.

W granicach miasta użytkownicy BiKeRa mają do dyspozycji 550 rowerów na 55 stacjach. Oprócz standardowych rowerów to także tandemy, z fotelikami do przewożenia dzieci i rowerki dziecięce.

Jak podało miasto w komunikacie, na podstawie porozumień samorządów w tym sezonie, podobnie jak w poprzednim, rowery można wypożyczać też w gminach: Juchnowiec, Choroszcz, Supraśl i Wasilków. W pierwszych trzech są po dwie, w Wasilkowie – trzy stacje rowerowe. Dzięki temu w systemie będzie dodatkowych ponad 80 rowerów.

Miasto podkreśla, że rower miejski cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców. Cytowany w komunikacie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podał, że w ubiegłym sezonie rowery wypożyczono ponad 450,7 tys. razy, a do społeczności BiKeRa dołączyło ponad 10,7 tys. nowych użytkowników.

Sezon BiKeRa trwa od początku kwietnia do końca października. Aby korzystać z roweru, trzeba się zarejestrować w systemie, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 20 zł. Obejmuje ona 10 zł bezzwrotnej opłaty i 10 zł do wykorzystania na przejazdy. Od ubiegłego roku zmienił się też limit bezpłatnego czasu korzystania z białostockiego roweru miejskiego – teraz wszyscy użytkownicy za darmo mogą korzystać z jednośladu przez pierwszych 25 minut. Czas jazdy do pełnej godziny kosztuje złotówkę, druga godzina to 3 zł, a kolejne – 5 zł.

Wypożyczenie roweru możliwe jest za pomocą aplikacji mobilnej i karty zbliżeniowej (np. miejskiej lub bankomatowej).

Miasto w ubiegłym roku podpisało kolejną trzyletnią umowę na zarządzanie system BiKeR z firmą Nextbike Polska. Umowa opiewa na 9,5 mln zł; obowiązuje do 31 października 2025 roku.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top