Białystok. Senior uwierzył w historię o wypadku córki; oddał oszustom 30 tys. zł

Białystok. Senior uwierzył w historię o wypadku córki; oddał oszustom 30 tys. zł

30 tys. zł oddał oszustom senior z Białegostoku

Przestępcy przekonali go, że jego córka spowodowała śmiertelny wypadek i potrzebuje pieniędzy, by nie trafić do aresztu. Po gotówkę przyjechał rzekomy adwokat. 

Jak podał w poniedziałek (22.05) zespół prasowy podlaskiej policji 86-latek z Białegostoku uwierzył, że to córka do niego dzwoni, a podała się za nią dzwoniąca oszustka. Mówiła, że spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy na opłacenie kaucji, by nie trafić do aresztu. Pytała, ile może jej dać.

Starszy pan miał w domu 30 tys. zł. Dzwoniąca oszustka poinstruowała go, by gotówkę spakował do foliowej torby i czekał na adwokata, który zgłosi się po te pieniądze.

„Chcąc jak najszybciej pomóc, senior spakował pieniądze zgodnie z instrukcjami i przekazał mężczyźnie, który przyszedł do jego mieszkania. Rzekomy adwokat spakował je do sportowej torby i wyszedł” – podała podlaska policja.

O tym, że padł ofiarą oszustwa, 86-latek dowiedział się dzień później, gdy skontaktował się z prawdziwą córką.

„Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności przy podejmowaniu decyzji finansowych. Słysząc w słuchawce historię, że bliski spowodował wypadek, czy pieniądze na koncie są zagrożone, powinniśmy przede wszystkim rozłączyć się i zweryfikować tę informację. O takich sytuacjach natychmiast należy informować policjantów, dzwoniąc na numer 112” – podkreślała już wielokrotnie podlaska policja.

Oszuści posługują się różnymi scenariuszami podobnych oszustw. Policjanci przypominają, że to już nie tylko tzw. legenda „na wnuczka”, czyli historia dotycząca np. wypadku i konieczności zapłacenia poręczenia czy innych wydatków. Oszuści podają się też często za policjantów czy prokuratorów prowadzących rzekome akcje, np. przeciwko przestępcom bankowym. Żądają wtedy np. przekazania pieniędzy do znakowania czy przelania ich na rzekomo bezpieczne konta. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top