Białystok. Śniadanie wielkanocne dla uchodźców

Białystok. Śniadanie wielkanocne dla uchodźców

Kilkaset osób uczestniczyło w śniadaniu wielkanocnym dla uchodźców wojennych z Ukrainy, zorganizowanym w niedzielę (16.04) w Białymstoku. To kolejne takie świąteczne spotkanie dla uchodźców z Ukrainy w Białymstoku

Spotkanie w VI Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku zorganizowało Miasto Białystok przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Dzieci (UNICEF)

W niedzielę, tydzień po świętach katolików, przypada tegoroczna Wielkanoc wiernych obrządków wschodnich, w tym prawosławnych. Duża część przebywających w Polsce Ukraińców jest tego wyznania. Właśnie z myślą o nich przygotowane zostało świąteczne śniadanie.

 

Radio Białystok | Wiadomości | Śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy w Białymstoku

Śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy w Białymstoku

16.04.2023, 12:13, akt. 13:37

Kilkaset osób uczestniczyło w śniadaniu wielkanocnym dla uchodźców wojennych z Ukrainy, zorganizowanym w niedzielę (16.04) w Białymstoku.

 
fot. Aleksandra Dzienis
fot. Aleksandra Dzienis

WIĘCEJ ZDJĘĆ: 25
0:00
0:00

Śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy w Białymstoku – relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

 

Była wspólna modlitwa, świąteczny posiłek, rozmowy przy świątecznym stole, a także upominki dla najmłodszych.

W niedzielę, tydzień po świętach katolików, przypada tegoroczna Wielkanoc wiernych obrządków wschodnich, w tym prawosławnych, duża część przebywających w Polsce Ukraińców jest tego wyznania.

To kolejne takie świąteczne spotkanie dla uchodźców z Ukrainy w Białymstoku. Śniadanie w hali sportowej VI LO w Białymstoku zorganizowały władze Białegostoku w ramach środków, które miasto otrzymało z UNICEF-u. Przyszło kilkaset osób, przede wszystkim kobiety i dzieci, a także przedstawiciele władze miasta i duchowni.

„Christos Woskresie! Dzisiejszym świątecznym zawołaniem witam państwa na szczególnym śniadaniu, śniadaniu wielkanocnym wielkiej rodziny tych, którzy nie mogą być w swoich małych rodzinach, w swojej ojczyźnie” – mówił do zebranych prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dodał, że to najważniejsze chrześcijańskie święto uchodźcy obchodzą „z pewną nostalgią, tęsknotą za najbliższymi, ale również z nadzieją”.

„Dzisiaj drodzy bracia, drogie siostry, czujcie się jak u siebie, świętujcie! Życzę wam pokoju, szczególnie pokoju na Ukrainie, on jest tak oczekiwany od ponad roku. Ale życzę wam też pokoju w waszych sercach, żebyście mieli nadzieję na lepsze jutro, żebyście tutaj czuli się dobrze, ale żeby również spełniły się wasze marzenia, a te marzenia to pewnie jest marzenie o powrocie do ojczyzny” – mówił Truskolaski.

W śniadaniu wzięli udział także hierarchowie Cerkwi i Kościoła katolickiego, którzy odmówili modlitwy i poświęcili przygotowane jedzenie.

Prawosławny abp białostocko-gdański Jakub przywołując słowa apostoła Pawła w liście do Koryntian mówił, że apostoł wskazywał tam, iż jeśli Chrystus zmartwychwstał, to był pierwszy i wszyscy zmartwychwstaniemy, a jeśli – jak mówił – „nie byłoby zmartwychwstania, to nasze życie nie miałoby sensu”. Abp Jakub podkreślał, że uchodźcy, którzy musieli zostawiać swoje domy i swoich najbliższych, mogą odczuwać brak sensu w życiu.

„Ale to, że jest Jezus Chrystus Zmartwychwstały, że Jezus Chrystus zmartwychwstał i zwyciężył śmierć, nadaje sens wszystkim naszym trudnościom tego życia. Nie ma tu żadnego przeżycia, nie ma żadnych trudności, które nie byłyby zauważone przez Boga. Wszystkie one mają sens w naszym życiu, musimy tylko podążać za Chrystusem” – mówił arcybiskup.

Abp Jakub przypomniał, że to drugie spotkanie paschalne z przybyłymi do Białegostoku uchodźcami z Ukrainy. „Ja widzę, że w tym roku jest troszkę więcej radości na waszych twarzach, znaleźliście już swoje miejsce w naszym kraju, znaleźliście też drogę do naszych świątyń, czujecie się już troszkę jak u siebie w domu. I bardzo tego pragniemy, żebyście się czuli tu u nas jak w swoim domu” – mówił arcybiskup. Życzył, aby uchodźcy mogli wrócić do swoich domów i najbliższych.

„Święta wielkanocne nas tu zgromadziły, aby świętować tak jak potrafimy, aby w tym, co jest tym cieniem kładącym się na waszej ojczyźnie, kraju, waszym doświadczeniu, (odnaleźć) chociaż odrobinę słońca, na zewnątrz nie mamy słońca, ale w naszych sercach to słońce na pewno się ujawnia, gdy wierzymy, gdy doświadczamy wzajemnego wsparcia, życzliwości. To jest to, czym możemy się dzielić” – mówił biskup pomocniczy Archidiecezji Białostockiej Henryk Ciereszko.

Powiedział też, że w tę niedzielę w kościele katolickim jest Niedziela Miłosierdzia Bożego.

„To miłosierdzie to otwieranie serca, to przygarnięcie siebie nawzajem, a stąd płynące też to, co ujawnia się w wymiarze materialnym, także też to nas łączy i dzisiaj też tę prawdę chcemy ogłaszać” – podkreślił bp Ciereszko.

Uczestnicy śniadania dziękowali za możliwość uczestniczenia we wspólnym świątecznym spotkaniu, a także za stworzenie im namiastki domu.

 

 

W VI Liceum Ogólnokształcącym odbyło się śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy. Spotkanie zorganizowało Miasto #Białystok przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Dzieci (UNICEF).

W niedzielę, tydzień po świętach katolików, przypada tegoroczna Wielkanoc wiernych obrządków wschodnich, w tym prawosławnych. Duża część przebywających w Polsce Ukraińców jest tego wyznania. Właśnie z myślą o nich przygotowane zostało świąteczne śniadanie.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top