Białystok. Społecznicy złożyli projekt uchwały ws. ochrony 28 tuj w Parku Planty

Białystok. Społecznicy złożyli projekt uchwały ws. ochrony 28 tuj w Parku Planty

Społecznicy złożyli w poniedziałek w Urzędzie Miasta w Białymstoku projekt obywatelskiej uchwały ws. objęcia ochroną 28 tuj w zabytkowym Parku Planty w mieście. Ma to uchronić te 95-letnie drzewa od wycinki

Tuje chcą wyciąć władze miasta w ramach rewitalizacji Parku Planty. Inicjatorzy obywatelskiej uchwały chcą, aby 28 rosnących na Plantach tuj stało się pomnikami przyrody. 24 z nich rosną w Alei Zakochanych, 4 od strony ul. Legionowej.

Pod inicjatywą podpisało się ponad 830 osób. Przepisy wymagają, aby takich podpisów przy inicjatywie uchwałodawczej było minimum 300 – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej przed Urzędem Miasta Łukasz Nazarko (Polska 2050) z komitetu tej inicjatywy.

Dodał, że społecznicy liczą na to, że sprawa stanie jeszcze na marcowej sesji Rady Miasta.

Inicjatorzy ochrony tuj dysponują opinią dendrologiczną wykonaną przez arborystę, która jest sprzeczna z opinią, jaką ma na ten temat urząd miasta. Urząd podkreśla, że tuje są w fazie naturalnego zamierania i zamierza je wyciąć. Społecznicy podkreślają, że drzewa są w dobrym stanie, i że warto je chronić, pielęgnować i zachować, a nie wycinać.

Urząd Miasta przyjął dokumenty ws. uchwały obywatelskiej.

Dyrektor biura Rady Miasta Białegostoku Andrzej Matys powiedział PAP, że rada ma rozpatrzyć projekt ws. uchwały obywatelskiej w ciągu trzech miesięcy od momentu wpłynięcia dokumentów w tej sprawie. Dokumenty będą najpierw sprawdzane, złożone podpisy weryfikowane.

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Białystok w sprawie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, po złożeniu przez komitet do biura Rady list poparcia wraz z projektem uchwały, przewodniczący Rady Miasta w terminie 14 dni postanawia o przyjęciu lub nieprzyjęciu zawiadomienia ze względu na braki formalne.

Jeśli projekt uchwały obywatelskiej zostanie przyjęty, jest on wnoszony do porządku obrad najbliższej sesji rady od daty – jak napisano w uchwale – „postanowienia o przyjęciu zawiadomienia, nie później jednak niż po upływie trzech miesięcy od dnia złożenia projektu”.

Do wstrzymania wycinki tuj w lutym zobowiązała prezydenta miasta Rada Miasta, choć to stanowisko nie jest dla władz miasta wiążące.

Park Planty był zakładany w latach 30-tych XX w. Prace na tzw. różance przy rzeźbie „Praczki” już trwają. Wmodeycięto tuje, bukszpany i wszystkie inne krzewy. Ma być tam zasadzonych 3 tys. róż.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top