Białystok. Szkoła Podstawowa Nr 46 Specjalna ma profesjonalną salę gimnastyczną

Białystok. Szkoła Podstawowa Nr 46 Specjalna ma profesjonalną salę gimnastyczną

W Szkole Podstawowej Nr 46 Specjalnej w Białymstoku (21.04) otwarto nową część placówki, która została rozbudowana m.in. o salę gimnastyczną, sanitariaty, szatnie, sale dydaktyczne i pracownie techniczne

W tej placówce uczą się dzieci z niepełnosprawnościami. Dzięki rozbudowie szkoły będzie łatwiej realizować program ich usprawniania. Będzie też możliwe wprowadzenie innowacyjnych zajęć i warsztatów, które efektywnie i skutecznie pomogą dzieciom.

– Efekty przeprowadzonych prac robią bardzo dobre wrażenie. Widać, że inwestycja została przemyślana pod kątem jak najlepszego wsparcia, którego potrzebują uczące się tu dzieci – pokreślił zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński. – W nowej części szkoły znajduje się nie tylko nowoczesna sala gimnastyczna, ale też sale dydaktyczne i terapeutyczne: siłownia, sala do integracji sensorycznej, pracownia techniczna i artystyczno-plastyczna, sala do gimnastyki korekcyjnej i zajęć taneczno-ruchowych. Znalazło się też miejsce na grotę solną. Teraz dzieci mają bardzo dobre warunki do rozwoju.

Ze względu na istniejące zagospodarowanie działki oraz konieczność zapewnienia miejsc parkingowych, rozbudowa placówki objęła trzy kondygnacje nadziemne. Wszystkie piętra nowej części są skomunikowane z odpowiednimi poziomami dotychczasowego budynku szkoły poprzez istniejącą klatkę schodową i dźwig dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. We wszystkich pomieszczeniach części ogólnodostępnej zamontowano drzwi o odpowiednich szerokościach, a sanitariaty dostępne są dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Powierzchnia użytkowa rozbudowy łącznie wynosi 881 m2.

Projekt uwzględnił funkcjonującą strukturę organizacyjną szkoły. Z przedsionka na parterze prowadzi korytarz do sali gimnastycznej i sali integracji sensorycznej. Zlokalizowane jest tu również zaplecze na potrzeby nauczycieli wychowania fizycznego i osób związanych z funkcjonowaniem sali, a także szatnie i zaplecze sanitarne dla uczniów. Na pierwszym piętrze znajdują się pomieszczenia dydaktyczne połączone wspólnym węzłem sanitarnym, a także  siłownia i sala do gimnastyki korekcyjnej połączone wspólną szatnią. Na drugim piętrze zaplanowano kolejne pomieszczenia dydaktyczne połączone wspólnym węzłem sanitarnym, pomieszczenie porządkowe oraz grotę solną. Na tym poziomie znajduje się taras zewnętrzny.

Budynek wyposażony jest we wszystkie niezbędne instalacje. W ramach inwestycji przebudowano przyłącze gazowe, wykonano instalacje doziemne kanalizacji deszczowej i sanitarnej oraz odpowiednio ukształtowano zagospodarowanie terenu.

W sali gimnastycznej mogą odbywać się jednocześnie zajęcia dwóch grup ćwiczących. Salę wyposażono w boisko do siatkówki i boisko do koszykówki, drabinki gimnastyczne, bramki do piłki ręcznej, trybunę składaną, kotarę wydzielającą, tablicę wyników, ściankę wspinaczkową, zestaw do BOCCIA, zestaw audio do nagłośnienia oraz przenośną scenę. Salę do gimnastyki korekcyjnej wyposażono w drabinki przyścienne, ławeczki gimnastyczne, lustro na ścianie. Okładziny ścian groty solnej wykonano z bloków solnych. Zamontowano także generator aerozoli solnych.

Wartość wykonanych robót budowlanych to ponad 6 mln zł, z czego środki własne Miasta stanowią kwotę 5,3 mln zł. Ponad 647 tys. zł szkoła otrzymała z PFRON-u.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top