Białystok. Uchwała dotycząca utworzenia Parku Kulturowego Dojlidy została odrzucona

Białystok. Uchwała dotycząca utworzenia Parku Kulturowego Dojlidy została odrzucona

Białostoccy radni Koalicji Obywatelskiej nie chcą Parku Kulturowego Dojlidy

Nie będzie Parku Kulturowego Dojlidy, który miał chronić całościowo tę wyjątkową dzielnicę Białegostoku. Chcieli tego mieszkańcy, historycy i społecznicy, którzy przygotowali projekt odpowiedniej uchwały. Nie uzyskała ona jednak większości w głosowaniu radnych.

500 lat historii, 20 zabytków, pięć dóbr kultury i trzy szlaki turystyczne – to tylko niektóre argumenty pomysłodawców utworzenia Parku Kulturowego. Jeden z inicjatorów Maciej Rowiński-Jabłokow wielokrotnie zapewniał, że nie oznacza to, że Dojlidy staną się skansenem, bo inwestycje na tym terenie będą możliwe, ale w sposób przemyślany.

Jak podkreślał, przygotowana uchwała z podpisami mieszkańców ma otworzyć drogę do konsultacji społecznych czy zamówienia opracowań, a nie tworzyć w tym momencie park kulturowy.

Przeciwni tej inicjatywie są pracownicy i władze pobliskich Sklejek, które chcą przenieść zakład w inne miejsce, a w obecnym – wybudować bloki, co park kulturowy mógłby uniemożliwić.

To typowy przykład konfliktu przestrzennego o to, jakie funkcje są ważniejsze: produkcyjne czy rekreacyjne – mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Przeciwko zagłosowali wszyscy radni Koalicji Obywatelskiej i ich 14 głosów wystarczyło, by zamiaru utworzenia Parku Kulturowego Dojlidy nie wprowadzić w życie.

Projekt poparło pięć osób z Prawa i Sprawiedliwości i dwie z Polski’2050. Sześć z PiS-u wstrzymało się od głosu, a jedna była nieobecna.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top