Białystok uczci 80. rocznicę zwycięstwa pod Monte Cassino

Białystok uczci 80. rocznicę zwycięstwa pod Monte Cassino

18 maja przypada 80. rocznica bitwy o Monte Cassino

Z tej okazji w Białymstoku odbędzie się uroczystość pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wcześniej tego dnia, w hołdzie uczestnikom tej zwycięskiej walki, odbędzie się również uroczyste złożenie kwiatów na Cmentarzu Miejskim przy ul. W. Wysockiego.

Z okazji 80. rocznicy bitwy o godz. 12.00 pod Pomnikiem Sił Zbrojnych na Zachodzie przy ulicy M. Skłodowskiej-Curie odbędą się uroczystości upamiętniające walkę pod Monte Cassino, w których weźmie udział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Wcześniej, o godz. 9.00, pod pomnikiem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie na Cmentarzu Miejskim przy ul. W. Wysockiego zostaną złożone kwiaty.

Bitwa o Monte Cassino to najsłynniejszy epizod bojowego szlaku Armii gen. Władysława Andersa. Średniowieczny klasztor, stanowiący część niemieckiej Linii Gustawa, stał się symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, którzy z dala od domu oddawali życie za wolność swojej ojczyzny. Monte Cassino jest również częścią wielkiej epopei sybirackiej – to właśnie wywiezieni w głąb Związku Sowieckiego Polacy, amnestionowani w ramach układu Sikorski-Majski, tworzyli polską armię walczącą u boku aliantów. Tym bardziej więc słynna bitwa zasługuje na upamiętnienie w Białymstoku, gdzie pamięć o stalinowskich represjach wciąż jest żywa.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top