Białystok. W 2024 r. z budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowanych 21 projektów

Białystok. W 2024 r. z budżetu obywatelskiego zostanie zrealizowanych 21 projektów

Utworzenie parku, inwestycje w szkołach, ale też działania wspierające zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży będą w 2024 r. zrealizowane w Białymstoku z ramach Budżetu Obywatelskiego. Władze miasta ogłosiły we wtorek wyniki głosowania w tym budżecie

To jedenasta edycja Budżetu Obywatelskiego (BO) w Białymstoku.

Początkowo pula środków w BO 2024 miała wynieść 12 mln zł. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski poinformował na konferencji prasowej, że zwiększył ją o 3 mln zł – do 15 mln zł. Wyjaśnił, że to po to, aby udało się zrealizować więcej projektów, bo projekty duże, które wygrały w głosowaniu mają taką wartość, że trzeba by na nie przeznaczyć całe środki.

„Zwiększenie o te 3 mln zł pozwoliło (na to), że zamiast dwóch projektów realizujemy 13 projektów” – powiedział prezydent. Dodał, że poza dwoma dużymi projektami, na które zagłosowało najwięcej osób, realizowane będą też projekty o mniejszej wartości. Dodał, że chodzi także o to, aby mieszkańcy miasta czuli w ten sposób, że „ich aktywność była ważna”.

Głosowano ogółem na 119 projektów. Do realizacji wybrano 13 ogólnomiejskich (o łącznej wartości prawie 8 mln zł) i 8 osiedlowych(łączna wartość prawie 7 mln zł).

Dyrektor Centrum Aktywności Społecznej Urszula Dmochowska poinformowała, że najwięcej głosów wśród projektów ogólnomiejskich zdobył Park Przedsiębiorców (ponad 6 tys. głosów; wartość ponad 2,5 mln zł), który ma powstać pomiędzy ulicami Kleeberga i Merkurego na osiedlu Bacieczki. Na drugim miejscu znalazła się Akademia Golfa przy ul. Dolnej (prawie 5,8 tys. głosów; wartość ponad 2,7 mln zł). Mieszkańcy Białegostoku chętnie wsparli też w głosowaniu projekt „Lodowisko czynne cały rok” ( ponad 4, 1 tys. głosów, wartość 2,1 mln zł).

Będą też realizowane m.in. dwa programy bezpłatnego wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży zarówno ze szkół podstawowych jak i średnich (dwa razy po 100 tys. zł), wsparcie dostaną także rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami (100 tys. zł). 100 tys. zł trafi także na białostocki program „In vitro”, kolejne 100 tys. zł będzie przeznaczone także na projekt „Rondo Jagielloni z flagą Jagiellonii”.

Prezydent ocenił, że mieszkańcy wykazali dużą aktywność w ramach BO, motywują się do działania. Najbardziej popularne projekty zdobyły po ok. 6-7 tys. głosów poparcia.

Najwięcej głosów spośród wszystkich projektów – ponad 7,6 tys. zdobyła „Galeria WilLOw” VII Liceum Ogólnokształcącego. Z opisu projektu wynika, że za 1,5 mln zł na terenie szkoły ma m.in. powstać ogrodzenie, będzie modernizowane wejście do szkoły, łazienki na parterze, korytarze będą zaadoptowane do organizacji wystaw artystycznych, powstanie zielona infrastruktura i ogród deszczowy. Projekt ten będzie realizowany z puli na projekty osiedlowe. VII LO będzie też realizować drugi projekt „Przestrzeń Pamięci” (wartość 1 mln zł), czyli Izbę Pamięci Nauczycieli Tajnego Nauczania w szkole z wyposażeniem Centrum Animacji Kultury na inscenizacje i koncerty.

Wśród przedsięwzięć osiedlowych, które zdobyły największe wsparcie znalazły się także inne projekty zaproponowane głównie przez szkoły: strefy relaksu czy aktywności, remonty szkolnych szatni.

Prezydent przyznał, że być może należy się zastanowić nad wyodrębnieniem w BO osobnej kategorii związanej ze szkołami, ale dodał, że o ewentualnych zmianach w BO będzie decydować w przyszłym roku już nowy samorząd.

Mieszkańcy wypełnili w tej edycji BP ponad 92,5 tys. kart do głosowania z czego ponad 60 tys. drogą elektroniczną, pozostałe w formie papierowej. Ponad 16 tys. głosów okazało się jednak nieważnych.

Dyrektor CAS wyjaśniła, że główny powód nieważności to głosy zdublowane czyli oddane jednocześnie przez internet i papierowo przez te same osoby, niepotwierdzanie linków w głosowaniu internetowym, były też karty z fałszywymi danymi personalnymi, sfałszowanymi adresami zamieszkania. Po weryfikacji głosów dublowanych – zaliczano w takich sytuacjach oddanie jednego głosu przez daną osobę.

W ciągu dziesięciu edycji budżetu obywatelskiego w mieście zrealizowano 218 projektów o wartości 94 mln zł.(PAP)

 

ZOBACZ: Szczegółowy wykaz rekomendowanych do realizacji projektów

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top