Białystok. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym otwarte zostały dwie wystawy

Białystok. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym otwarte zostały dwie wystawy

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otwarte zostały dwie wystawy. Choć obie fotograficzne, to zupełnie inne – poinformowała Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzeczniczka szpitala 

Pierwsza to wystawa jest autorstwa lek. Larysa Lubowickiego, rezydenta w Klinice Chirurgii Szczękowo-Twarzowej i Plastycznej, ale także absolwenta Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Wystawa „Corpus homini” to podróż do wnętrza ludzkiego ciała. Obejmuje 12 wielkoformatowych zdjęć rozmaitych tkanek, zwykle w dużych powiększeniach, o różnej rozdzielczości. Widzimy je przeważnie tak, jak widzą je przez mikroskop diagności laboratoryjni czy lekarze. Zdjęcia te wiszą w holu głównym USK – na ścianie między parterem, a I piętrem.

Druga wystawa fundacji „Zobacz więcej” to projekt fotograficzny a jednocześnie kampania społeczna i edukacyjna

Zdjęcia Magdaleny Rdest-Nowak pokazują osoby (w tym także pochodzące z naszego regionu) które cierpią na choroby przewlekłe (symbolem tego jest biała koszula na każdym zdjęciu): nowotwory, depresje, choroby neurologiczne. Każda z tych osób potencjalnie mogłaby być pacjentem USK, a część pewnie była. Te zdjęcia mają dodawać otuchy wszystkim chorującym, pokazywać, że nie są sami. Wystawa pięknych, artystycznych zdjęć – zawisła na parterze, na ścianach dwóch korytarzy w budynku B.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny od lat stara się holistycznie podchodzić do leczenia pacjentów – podkreśla Katarzyna Malinowska-Olczyk, rzecznik prasowy USK w Białymstoku.

Leczymy choroby, ale też wspieramy emocjonalnie. Podejmujemy różne działania, by nasi pacjenci choć na chwilę mogli zapomnieć, o strachu, bólu, obawach związanych z chorobą. Zbieraliśmy już książki do utworzenia biblioteki, organizowaliśmy wspólne ubieranie choinki, ale też organizowane były koncerty muzyki poważnej i kolęd. Teraz liczymy, że sztuka fotograficzna również będzie wpływać pozytywnie na naszych pacjentów, ale też pracowników – dodaje rzeczniczka.

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top