Białystok. W weekend duże utrudnienia w ruchu z powodu X PKO Białystok Półmaratonu

Białystok. W weekend duże utrudnienia w ruchu z powodu X PKO Białystok Półmaratonu

W sobotę i niedzielę (13-14.05) będą duże utrudnienia w ruchu w centrum Białegostoku z powodu X PKO Białystok Półmaratonu – informują organizatorzy imprezy i władze miasta. Polecają kierowcom oraz mieszkańcom zapoznanie się ze szczegółowymi informacjami na ten temat

W sobotę będą rozegrane biegi towarzyszące: bieg śniadaniowy, biegi juniora, wieczorem bieg nocny na 5 km. Główny półmaraton odbędzie się w niedzielę (początek o godz. 10.00). Miasto Białystok podaje, że utrudnienia będą od godziny 9.00 rano w sobotę do godziny 18.00 w niedzielę.

Ograniczenia i zmiany (zamknięcie ulic całkowite lub częściowe) dotyczą ponad 20 ulic w centrum miasta. W komunikatach o licznych utrudnieniach, szczegółowo rozpisano godziny, w których będą nieprzejezdne poszczególne ulice. Informacje te są zamieszczone w mediach społecznościowych organizatorów biegów i władz miasta.

W związku z biegami, zmienionymi trasami będą też jeździć autobusy komunikacji miejskiej, dlatego ratusz zaleca zapoznanie się z komunikatami na stronie Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

W niedzielę, w dniu biegu głównego, ulice będą wyłączone z ruchu od 9:00 do 14:00, a niektóre fragmenty ulic do 16:00. Organizatorzy zapowiadają, że po przebiegnięciu zawodników, ruch będzie przywracany.

W biegach weźmie udział ponad 5,3 tys. osób – informowali w środę organizatorzy na konferencji prasowej

Trasę półmaratonu poprowadzono przy miejscach najbardziej atrakcyjnych turystycznie w centrum miasta, terenach zielonych (zieleń – 30 proc. trasy), ale i drogami dwupasmowymi (70 proc. trasy). Start biegu – pod Pałacem Branickich, finisz na Rynku Kościuszki w centrum miasta. Na trasie znalazły się między innymi ulice w rejonie dawnego getta białostockiego z okazji obchodzonej w sierpniu 2023 r. 80. rocznicy wybuchu powstania w tym getcie – poinformował organizator półmaratonu, prezes Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński.

Półmaraton wspierają władze miasta Białystok i województwa podlaskiego

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski mówił w środę, że półmaraton jest atrakcyjną promocją miasta przez sport, impreza jest – jak mówił – uznawana za najlepszy półmaraton organizowany w miastach, które mają więcej niż 100 tys. mieszkańców. Dodał, że obecność biegaczy i osób im towarzyszących, to także korzyści ekonomiczne, turystyczne dla miasta.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki podkreślał, że biegaczy przyciągają do regionu mieszkańcy Podlaskiego, którzy tworzą atmosferę imprezy, oraz przyroda, architektura.

My łączymy sport z promocją naszego miasta. Od samego początku było takie założenie. Zresztą chyba założeniem każdego miasta na świecie, które organizuje maraton czy półmaraton, jest takie, żeby turystyka biegowa się po prostu rozwijała” – podsumował Grzegorz Kuczyński. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top