Białystok. Włoch padł ofiarą oszustwa przy kupnie auta w Polsce; stracił 16 tys. euro

Białystok. Włoch padł ofiarą oszustwa przy kupnie auta w Polsce; stracił 16 tys. euro

69-letni Włoch przyjechał do Białegostoku, by odebrać samochód, który – jak myślał – kupił przez Internet, płacąc ponad 16 tys. euro

Okazało się, że adres rzekomego miejsca odbioru jest fałszywy, a ze sprzedającym nie można się już skontaktować – poinformował w czwartek zespół prasowy podlaskiej policji.

Włoch na portalu aukcyjnym znalazł ofertę zakupu samochodu w Polsce i skontaktował się ze sprzedającym. Telefoniczne połączenie odebrała kobieta, od której usłyszał, że do rezerwacji musi wpłacić zaliczkę.

„Po przelaniu pieniędzy, w kolejnej rozmowie dowiedział się, że musi również opłacić podatek. Po kolejnym przelewie dostał informację, że wymagana jest cała płatność, w przeciwnym razie będzie miał problemy z przekroczeniem granicy” – podał zespół prasowy podlaskiej policji.

Drogą elektroniczną 69-latek dostał fakturę za zakupione auto, wtedy opłacił pozostałą należność. Do Polski przyleciał z kolegą. W Białymstoku taksówką chcieli oni dojechać do centrum campingowego, gdzie miał czekać na nich kupiony samochód. Od taksówkarza dowiedzieli się, że takie centrum nie istnieje. Nie udało się mu już też skontaktować ze sprzedającą. 69-latek stracił ponad 16 tysięcy euro. Złożył zawiadomienie o przestępstwie.

W podobny sposób stracił pieniądze 37-letni mieszkaniec powiatu białostockiego

On zainteresował się ofertą kupna ciągnika w Szwecji. Maszyna kosztowała 54 tys. zł. Aby ją kupić, zaciągnął kredyt, drogą elektroniczną otrzymał umowę, którą uzupełnił i odesłał do sprzedającego, uregulował też wszelkie należności przelewając pieniądze. Ciągnik miał być dostarczony w ciągu trzech dni, potem – z kilkudniowym opóźnieniem. Ostatecznie kontakt ze sprzedającym urwał się, a kupujący zawiadomił policję podejrzewając oszustwo.

Informując o tym oszustwie policjanci po raz kolejny apelują o ostrożność przy tego typu zakupach za pośrednictwem internetu, zwłaszcza na portalach z ogłoszeniami i ofertami. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top