Były metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda nowym przewodniczącym KEP

Były metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda nowym przewodniczącym KEP

Metropolita gdański abp Tadeusz Wojda został nowym przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Wybrali go na pięć lat biskupi na 397 Zebraniu Plenarnym KEP w Warszawie

Podczas pracy w Watykanie współpracował z papieżami Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i z Franciszkiem.

Nowy przewodniczący KEP jest pallotynem. Ma 67 lat. W ramach Episkopatu Polski od 2017 r. jest członkiem Komisji ds. Misji, a od 2018 r. członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej. W 2021 r. został członkiem Rady Stałej KEP i Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W 2021 r. wybrano go na przewodniczącego Rady Nadzorczej Fundacji Opoka, a w 2022 r. na delegata ds. Telewizji Trwam.

Abp Wojda został wybrany na nowego przewodniczącego KEP przez biskupów w czwartek 14 marca podczas drugiego dnia obrad 397. Zebrania Plenarnego KEP. Zastąpi na tym stanowisku abpa Stanisława Gądeckiego, który przewodził Kościołowi w Polsce od 2014 r. przez dwie kolejne pięcioletnie kadencje.

Abp Tadeusz Wojda urodził się 29 stycznia 1957 r. w Kowali na Kielecczyźnie, w rodzinie wielodzietnej, jako czwarte dziecko Władysława i Anieli z domu Pietrzyk. Jego młodszy brat również jest księdzem w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego (pallotyni). Jego starsza siostra jest w Zgromadzeniu Sióstr Elżbietanek Cieszyńskich.

W 1976 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (SAC). W latach 1977-1983 odbył studia z filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie k. Warszawy, a jednocześnie w latach 1980-1983 studia z teologii fundamentalnej na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, ukończone tytułem magistra.

W 1982 r. przyjął święcenia diakonatu w Stowarzyszeniu Apostolstwa Katolickiego, a 8 maja 1983 r. – święcenia prezbiteratu. Przez kilka miesięcy pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Warszawie, a następnie był współpracownikiem pallotyńskiego Sekretariatu Misyjnego w Ząbkach pod Warszawą.

W maju 1984 r. decyzją Rady Prowincjalnej został skierowany na studia z misjologii do Rzymu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Ukończył je w 1989 r., broniąc pracę doktorską „Nurty teologii misji z Münster i Louvain”. Nostryfikowano ją na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w 2001 r.

Hierarcha zna realia funkcjonowania Kurii Rzymskiej, gdzie pracował przez 27 lat.

2 stycznia 1990 r. rozpoczął pracę w Papieskim Dziele Rozkrzewiania Wiary i w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Od 12 grudnia 2007 r. pełnił funkcję kierownika biura w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. 24 lipca 2012 r. został mianowany przez papieża podsekretarzem w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

12 kwietnia 2017 r. papież Franciszek mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim.

Jako zawołanie biskupie przyjął słowa z Ewangelii wg św. Marka 13,10 „Oportet praedicari Evangelium” (Aby była głoszona Ewangelia).

Abp Tadeusz Wojda od początku swej biskupiej posługi akcentuje konieczność współpracy duchowieństwa ze świeckimi. W 2020 r., a więc rok przed ogłoszonym przez papieża Franciszka synodem o synodalności, w rozmowie z PAP hierarcha powiedział, że parafia jest wspólnotą, w której każdy ma swoje miejsce i zadania.

Kiedy w 2021 r. pojawił się problem z migrantami na granicy z Białorusią, abp Wojda apelował o rozwiązywanie kwestii z pomocą Unii Europejskiej i innych instytucji międzynarodowych, ale zastrzegł, że „z poszanowaniem szlachetnej tradycji polskiej otwartości i tolerancji”. Podczas mszy św. 11 listopada zaznaczył, że „Polska jest jedna” i „nasz wspólny dom należy kochać, szanować i bronić”.

3 marca 2021 r. papież Franciszek mianował abpa Wojdę nowym pasterzem archidiecezji gdańskiej w miejsce abpa Sławoja Leszka Głódzia, który osiągnął wiek emerytalny (75 lat).

Nowy metropolita gdański zapowiedział wówczas, że podejmie „wszelkie możliwe kroki, by rozwiązywać sprawy pedofilii w archidiecezji gdańskiej, ponieważ jest to rzecz niedopuszczalna”. Od tego czasu jako arcybiskup gdański kilka razy rozmawiał z ofiarami przestępstw.

W ramach Konferencji Episkopatu Polski abp Wojda od 2017 r. jest członkiem Komisji ds. Misji, a od 2018 r. członkiem Kościelnej Komisji Konkordatowej. W 2021 r. został członkiem Rady Stałej KEP oraz Zespołu przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W 2021 r. wybrano go przewodniczącym Rady Nadzorczej Fundacji Opoka, zaś w 2022 r. delegatem ds. Telewizji Trwam.

Przewodniczący KEP – zgodnie ze statutem – zwołuje Radę Stałą, zebranie plenarne, radę biskupów diecezjalnych i przewodniczy obradom podczas tych zebrań. Ponadto zaprasza wyjątkowo i w szczególnych przypadkach na zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski inne osoby, po wysłuchaniu Prezydium KEP.

Kieruje on Konferencją Biskupów, która koordynuje wszystkie prace duszpasterskie i charytatywne w Polsce i stanowi normy prawne Kościoła w Polsce. Przesyła sprawozdania i dokumenty z zebrań plenarnych i z rady biskupów diecezjalnych do Stolicy Apostolskiej za pośrednictwem nuncjatury Apostolskiej.(PAP)

 

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top