CBŚP i KAS: 4 osoby podejrzane ws. posługiwania się nierzetelnymi fakturami VAT na kwotę 180 mln zł

CBŚP i KAS: 4 osoby podejrzane ws. posługiwania się nierzetelnymi fakturami VAT na kwotę 180 mln zł

Cztery osoby są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która posługiwała się nierzetelnymi fakturami VAT na łączną kwotę 180 mln zł – poinformowały w środę (14.06) CBŚP i KAS, których funkcjonariusze we wspólnej akcji zatrzymali te osoby

Skarb Państwa stracił na tym ok. 40 mln zł.

Zatrzymanym Prokuratura Regionalna w Białymstoku przedstawiła zarzuty tzw. zbrodni fakturowej, prania pieniędzy oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, sąd aresztował te osoby na trzy miesiące – poinformowały Centralne Biuro Śledcze Policji i Krajowa Administracja Skarbowa.

Faktury były wystawiane m.in. w obrocie środkami higieny osobistej takimi jak maseczki i rękawiczki jednorazowe.

Zatrzymanie miało miejsce w województwie zachodniopomorskim. Przeprowadzili je policjanci z Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z podlaskiej KAS pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku.

CBŚP i KAS podały, że podczas zatrzymania zabezpieczono dokumenty handlowe, telefony i nośniki z danymi informatycznymi, które będą analizowane.

„Według śledczych przestępczy proceder członków grupy polegał na stworzeniu sieci fikcyjnych podmiotów gospodarczych tzw. słupów, które wystawiały nierzetelne faktury w obrocie m.in. środkami ochrony osobistej, tj.: maseczek i rękawiczek jednorazowych. W ten sposób grupa zaniżała należne podatki, doprowadzając do uszczuplenia Skarbu Państwa na około 40 mln zł. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy mogli wystawić nierzetelne faktury VAT na łączną kwotę 180 mln zł” – opisały proceder w komunikacie CBOŚ i KAS.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top