Chip i Dale – nowi mieszkańcy białostockiego Akcentu ZOO

Chip i Dale – nowi mieszkańcy białostockiego Akcentu ZOO

Niedźwiedzie brunatne, bracia Chip i Dale to dwaj nowi mieszkańcy białostockiego Akcentu ZOO.

Tuż przed świętami Wielkanocnymi te dwa niedźwiedzie zamieszkały w białostockim ZOO. Zwierzęta przyjechały z poznańskiego ogrodu zoologicznego. Ich pozyskanie odbyło się nieodpłatnie, w ramach współpracy z ogrodami zoologicznymi.

„Zapraszam już od jutra do odwiedzenia Akcentu ZOO, by zobaczyć te wyjątkowe, bardzo aktywne na wybiegu niedźwiedzie” – poinformował w mediach społecznościowych prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Niedźwiedzie, które do Poznania trafiły kilka miesięcy po wybuchu wojny w Ukrainie, będą miały w białostockim ZOO zapewnione lepsze warunki bytowania, większy i odpowiednio urządzony wybieg z dostępem do wody, którą te zwierzęta uwielbiają.

Chip i Dale zostali ewakuowani z kijowskiego ZOO w czerwcu 2022 r., kilka miesięcy po wybuchu wojny w Ukrainie. Niedźwiedziom zagrażał nie tylko rosyjski ostrzał i bombardowania, ale także głód z powodu problemów z dostawami i dostępnością pokarmu. Problematyczne było również zapewnienie im opieki, zarówno codziennej, jak i weterynaryjnej, gdy ich opiekunowie ruszyli do walki o ojczyznę. Wówczas z pomocą przyszło ZOO w Poznaniu. Pomogło w ewakuacji niektórych zwierząt przyjmując część z nich do siebie. W ten sposób Chip i Dale, niedźwiedzi bracia, przyjechali do stolicy Wielkopolski. Oprócz nich – lwy, tygrysy, wilki, niedźwiedzie, karakale, lisy polarne, lampart, wilk, likaon, małpa, a także zwierzęta egzotyczne… Blisko 200 zwierząt z Kijowa trafiło do Poznania. Większość z nich znalazła  swoje miejsce w azylach i ogrodach zoologicznych w innych krajach, niektóre – tak jak Chip i Dale – zostały.

Tymczasem na terenie białostockiego Akcentu ZOO od września ubiegłego roku, gdy odszedł miś Grześ, był wolny wybieg dostosowany dla potrzeb niedźwiedzi brunatnych. Już w listopadzie 2023 roku Miasto  rozpoczęło starania, aby sprowadzić do nas nowe zwierzęta z innych ośrodków. Za pośrednictwem Fundacji VIER PFOTEN z siedzibą w Niemczech udało się pozyskać  wiadomość, że miejski ogród zoologiczny w Poznaniu szuka miejsca dla dwóch niedźwiedzi brunatnych. W efekcie prowadzonych rozmów i po uzyskaniu przez ZOO w Poznaniu zgody Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na transport zwierząt objętych ochroną gatunkową, w czwartek (28 marca) po południu do Białegostoku przyjechali Chip i Dale.

Niedźwiedzie mają 10 lat, urodziły się w ogrodzie zoologicznym w Kijowie w 2014 r.

Jestem przekonany, że będzie im u nas dobrze. Mają zapewnione bardzo dobre warunki bytowania, lepsze niż w Poznaniu. Przede wszystkim – większy i odpowiednio urządzony wybieg z dostępem do wody, którą te zwierzęta uwielbiają. Będziemy o nie dbać, żeby dobrze się u nas czuły i cieszyły odwiedzających – zapewnia prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Transportem niedźwiedzi zajęło się białostockie Schronisko dla Zwierząt „Dolina Dolistówki” przy pomocy specjalistycznej firmy, pod opieką weterynaryjną. Teraz zwierzęta poznają swój nowy dom.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top