Choroszcz. Ruszył program profilaktyki depresji i zaburzeń lękowych dorosłych mieszkańców regionu

Choroszcz. Ruszył program profilaktyki depresji i zaburzeń lękowych dorosłych mieszkańców regionu

Zwiększeniu wiedzy mieszkańców na temat depresji i zaburzeń lękowych, a także wsparciu dorosłych pacjentów z województwa podlaskiego służy realizowany od marca program profilaktyczny realizowany przez szpital psychiatryczny w Choroszczy (Podlaskie). Potrwa do 2026 roku

Samodzielny Publiczny Psychiatryczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Choroszczy wygrał konkurs na realizację „Programu polityki zdrowotnej profilaktyki zaburzeń lękowych i nastroju mieszkańców województwa podlaskiego w wieku 18-64 lat”. Będzie on realizowany w latach 2024-2026. Koszt programu to 2 mln zł.

Jak mówił w czwartek na konferencji prasowej inaugurującej program dyrektor szpitala w Choroszczy Krzysztof Szeweluk, dzisiejszy pacjent z zaburzeniami wymaga czegoś więcej niż tylko rozmowy z lekarzem i psychologiem, ale też wsparcia, profilaktyki, konsultacji np. z zakresu spraw socjalnych czy zawodowych.

To właśnie umożliwia, dzięki wsparciu z województwa podlaskiego, nasz program” – dodał.

Program będzie realizowany przez Centrum Zdrowia Psychicznego w Białymstoku podlegające szpitalowi. Kierownik centrum Andrzej Gajdowski powiedział, że celem programu jest zwiększenie wiedzy pacjentów i mieszkańców na temat depresji i leczenia lęku. Dodał, że w ramach niego będą realizowane działania edukacyjne i informacyjne, a także specjalistyczne szkolenia m.in. dla pracowników socjalnych i terapeutów.

Oprócz tego, program zakłada wsparcie dla 150 osób, u których stwierdzono występowanie zaburzeń lękowych i nastroju. Będą one mogły skorzystać z konsultacji psychiatrycznych i psychologicznych, wezmą udział w treningu umiejętności radzenia sobie z różnymi emocjami w życiu codziennym i warsztatach terapii zajęciowej.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki powiedział, że zdrowie psychiczne jest szczególnie ważne po pandemii.

Wiemy bardzo dużo na temat kwestii psychicznych, ale tutaj, jeśli chodzi o zaburzenia lękowe, kwestie związane z depresją, to jest też plaga XXI wieku i powinniśmy jako zarząd województwa podlaskiego mieć na to skuteczną odpowiedź, taką odpowiedzią jest ten projekt profilaktyczny o zasięgu regionalnym” – podkreślił.

Ocenił, że program stworzony przez szpital jest bardzo ciekawy i ambitny.

Zapowiedział, że zarząd chce ten projekt rozszerzyć pod względem działalności. Szczegóły mają być znane wkrótce. (PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top