Drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego

1 kwietnia wierni Kościoła katolickiego obchodzą Poniedziałek Wielkanocny – drugi dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Kościół celebruje Wielkanoc przez całą oktawę, czyli osiem dni.

Poniedziałek Wielkanocny jest w polskiej tradycji przedłużeniem radości ze święta zmartwychwstania Chrystusa. Nie jest on świętem nakazanym i nie ma obowiązku w tym dniu uczestniczenia we mszy świętej – wyjaśniają teolodzy. 

„W Poniedziałek Wielkanocny kontynuuje się świętowanie zmartwychwstania Chrystusa. Dzień ten nie ma jakiegoś innego, specjalnego znaczenia w liturgii Kościoła. Z liturgicznego punktu widzenia cały okres wielkanocny trwający 50 dni, od Niedzieli Wielkanocnej aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego włącznie, powinien być świętowany jak jedna wielka niedziela” – podkreślają teolodzy. Dodają jednak, że z praktycznego punktu widzenia jest to niemożliwe do spełnienia.

Według teologów w ramach tych 50 dni w sposób szczególny w liturgii wyróżniona jest oktawa wielkanocna, czyli pierwszy tydzień po Wielkanocy. Oktawa wielkanocna trwa do pierwszej niedzieli po Wielkanocy włącznie.

W kolejnych dniach oktawy wierni słuchają fragmentów Ewangelii, w których zmartwychwstały Chrystus ukazuje się swoim uczniom.

Podczas oktawy wielkanocnej w kościołach odprawia się także nowennę do Miłosierdzia Bożego – która jest przygotowaniem do kolejnego wielkiego święta – pierwszej po Wielkanocy niedzieli – zwanej Niedzielą Miłosierdzia.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top