Drugie Mistrzostwa Ploggingu w Białymstoku

Drugie Mistrzostwa Ploggingu w Białymstoku

Odpady budowlane, foteliki samochodowe, deska do prasowania – to niektóre ze śmieci znalezione w białostockim lesie

Prawie 400 biegających miłośników przyrody sprzątało Las Pietrasze. Drugie Mistrzostwa Ploggingu w Białymstoku odbyły się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku – Tadeusza Truskolaskiego.

Dbać o Ziemię można na różne sposoby, a jednym z nich jest sprzątanie lasu połączone z ruchem na świeżym powietrzu. Plogging to połączenie joggingu ze zbieraniem śmieci.

W II Mistrzostwach Ploggingu, które odbyły się dziś w Białymstoku wzięło udział prawie 400 osób m.in. uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Podczas 1,5-godzinnego biegu ploggingowego zebrano imponującą ilość śmieci. W lesie znaleźć można było najdziwniejsze pamiątki po ludzkiej obecności. Wśród nich były odpady budowlane, opony, palety, znicze, butelki plastikowe, butelki szklane, ale też rower, foteliki samochodowe, wózki czy deska do prasowania.

Jogging połączony ze sprzątaniem lasu, czyli plogging – zapewnia zróżnicowanie ruchów ciała oraz przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Idea ploggingu zrodziła się w 2016 roku z inicjatywy szwedzkiego aktywisty Erika Ahlströma i szybko rozprzestrzeniła na inne państwa. Szacuje się, że codziennie w 100 krajach plogguje 2 mln osób.

Głównym organizatorem II Mistrzostw Ploggingu jest Fundacja Centrum Inicjatyw na Rzecz Społeczeństwa w Białymstoku. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem prezydenta Białegostoku i jest dofinansowane ze środków Miasta w ramach zadania publicznego w sferze ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego na 2023 rok.

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top