IMGW: w niedzielę deszcz, w górach śnieg i wichury

IMGW: w niedzielę deszcz, w górach śnieg i wichury

Niedziela zapowiada się z opadami deszczu na południowym wschodzie i w centrum kraju. Wysoko w Tatrach spadnie śnieg. Tam też i w Sudetach wichury – poinformował PAP Jakub Gawron, synoptyk Centralnego Biura Prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej

W niedzielę w ciągu dnia zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Okresowo wystąpią opady deszczu, największe na południowym wschodzie i w centrum kraju – do 10 litów wody na metr kwadratowy powierzchni. W obszarach podgórskich Karpat nawet do 15 litrów na metr kwadratowy. Z kolei na szczytach Tatr spadnie około 15 cm śniegu.

Temperatura maksymalna wyniesie od 8 stopni Celsjusza na północnym wschodzie Polski do 12 stopni na zachodzie. Nieco chłodniej będzie na Podhalu, tam ok. 7 stopni Celsjusza. W Białymstoku i Suwałkach do 10 stopni.

Wiatr słaby i umiarkowany, powieje z południa, okresowo może być porywisty do 65 km/h.

Bardzo wietrznie będzie w rejonach podgórskich Karpat – w Małopolsce i na Podkarpaciu – porywy w ciągu dnia mogą wynieść do 90 km/h. W Sudetach 100 km/h, w Tatrach do 130 km/h

W drugiej połowie niedzieli wiatr stopniowo będzie słabł. Najdłużej utrzyma się w rejonach podgórskich Bieszczadów.

W nocy z niedzieli na poniedziałek pogoda się uspokoi. Zachmurzenie będzie umiarkowane i duże, miejscami wystąpią opady deszczu, ale już nieco słabsze i w obszarach podgórskich Sudetów spadnie do ok. 10 litrów wody na metr kwadratowy powierzchni.

Na szczytach Sudetów wzrośnie pokrywa śnieżna o kolejne 10 cm, w Tatrach o ok. 3 cm.

Temperatura minimalna wyniesie od 6 stopni Celsjusza na północnym wschodzie Polski do 9 nad morzem i miejscami na zachodzie kraju. Chłodniej będzie w obszarach podgórskich Karpat, dla Podhala synoptycy prognozują ok. 5 stopni Celsjusza.

Wiatr będzie się uspokajać, ale miejscami w całym kraju może być porywisty. W obszarach podgórskich Sudetów porywy wiatru wyniosą do 65 km/h, z kolei nad morzem, zwłaszcza na Pomorzu zachodnim, na Wybrzeżu, porywy wiatru wyniosą do 65 km/h.

Wiatr w całym kraju będzie wiał z kierunku południowo-zachodniego.(PAP)

 

Sprawdź więcej informacji na podlaskie24.pl

leave your comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top